Sponsored Links

Sponsored Links

Archives

A1 Russian Open 2013 – The list of participants

Click to see all the articles about ►  ◄

See the rules for this year ► A1 Russian Open 2013 – RUSARTARHIV – World Armwrestling Grand Prix │ 25-28 July 2013 ◄

Denis Cyplenkov, Krasimir Kostadinov, Ferit Osmanlı and many others are registered. Dmitry Trubin also registered, but because of the late date (after the 1st of July) he will have to pay 3,000 rubles / arm instead of 1,500 rubles / arm.  

A1 Russian Open 2013 - New Poster

A1 Russian Open 2013 – New Poster │ Source: armsport-rus.ru

THIS LIST IS UPDATED VERY OFTEN ON armsport-rus.ru. ON XSportNews.com the list was updated today (21 July 2013):

Original – armsport-rus.ru │ Google Translate:

” List of participants of the tournament A1

World armwrestling Grand Prix A1 RUSSIAN OPEN RUSARTARHIV

Russia, Belarus, Ukraine, Turkey, Bulgaria, India, Uzbekistan, Armenia, Kazakhstan, Lithuania, Latvia, Romania

The absolute weight category (left hand)
1. Zankarhanov Zelimkhan (Russia)
2. Sharagovich Slava (Belarus)
3. Konstantin Smirnov (Belarus)
4. Balkova Oleg (Ukraine)
5. Izman Ilya (Ukraine)
6. Sergey Yevtushenko (Russian)
7. Osmanlı Ferit ( Turkey )
8. Denis Tsyplenkov (Russia)
9. Dzhioev Hetag (Russia)
10. Aliskandarov Eldar (Russia)
11. Taynov Artem (Ukraine)
12. Barskov Anton (Ukraine)
13. Barskov Andrey (Ukraine)
14. Nikolai Mikhailov (Russia)
15. Mnatsakanyan Vladimir (Armenia)
16. Mnatsakanyan Tigran (Armenia)
17. Kapakli Michael (Moldova)
18. Zagirbekov Zelimkhan (Russia)
19. Skodtaev Anatoly (Russia)
20. Gregory nuts (Russia)
21. Armen Chapuxyan (Armenia)
22. Karpov , Vyacheslav ( Russia )
23. Gazimagomedov Gazimagomed (Russia)
24. Mikhail Soloviev (Russia)
25. Zhoh Oleg (Ukraine)
26. Gordov Alexey (Russia)
27. Karian Murat (Russia)
28. Matyushenko Ivan (Russia)
29. Zoloyev Spartak (Russia)
30. Nazirbekov Abdurazak (Russia)
31. Serikov Nicholas (Belarus)
32. Tsoriev Dzambolat (Russia)
33. Lobster Gadzhimurad (Russia)
34. Andrey Tokarev (Ukraine)
35. Dzhioev Arkady (Russia)
36. Khadayev Chermen (Russia)
37. Andrey Pushkar (Ukraine)
38. Semerenko Alex (Ukraine)
39. Frasch Alexander (Kazakhstan)
40. Puzakov Alexander (Russia)
41. Ismailov Zelimkhan (Russia)
42. Sergey Tokarev (Ukraine)
entry fee – 3000 rubles!
43. Musayev Haji (Russia)
44. TRUBIN Dmitry (Kazakhstan)

The absolute weight category (right hand)
1. Zankarhanov Zelimkhan (Russia)
2. Sharagovich Slava (Belarus)
3. Konstantin Smirnov (Belarus)
4. Balkova Oleg (Ukraine)
5. Izman Ilya (Ukraine)
6. Sergey Yevtushenko (Russian)
7. Osmanlı Ferit ( Turkey )
8. Denis Tsyplenkov (Russia)
9. Aliskandarov Eldar (Russia)
10. Taynov Artem (Ukraine)
11. Barskov Anton (Ukraine)
12. Barskov Andrey (Ukraine)
13. Nikolai Mikhailov (Russia)
14. Mnatsakanyan Vladimir ( Armenia )
15. Mnatsakanyan Tigran ( Armenia )
16. Apevalov Alexander (Russia)
17. Kapakli Michael (Moldova)
18. Zagirbekov Zelimkhan (Russia)
19. Skodtaev Anatoly (Russia)
20. Gregory nuts (Russia)
21. Armen Chapuxyan (Armenia)
22. Karpov , Vyacheslav ( Russia )
23. Gazimagomedov Gazimagomed (Russia)
24. Mikhail Soloviev (Russia)
25. Gordov Alexey (Russia)
26. Karian Murat (Russia)
27. Matyushenko Ivan (Russia)
28. Zoloyev Khadzhimurat (Russia)
29. Zoloyev Spartak (Russia)
30. Nazirbekov Abdurazak (Russia)
31. Serikov Nicholas (Belarus)
32. Tsoriev Dzambolat (Russia)
33. Lobster Gadzhimurad (Russia)
34. Andrey Tokarev (Ukraine)
35. Dzhioev Arkady (Russia)
36. Khadayev Chermen (Russia)
37. Andrey Pushkar (Ukraine)
38. Semerenko Alex (Ukraine)
39. Frasch Alexander (Kazakhstan)
40. Puzakov Alexander (Russia)
41. Sergey Tokarev (Ukraine)
entry fee – 3000 rubles!
43. Musayev Haji (Russia)
44. TRUBIN Dmitry (Kazakhstan)

Weight category up to 100 kg (left hand)
1. Konstantin Smirnov (Belarus)
2. Jacob Kubik (Russia)
3. Khadayev Chermen (Russia)
4. Nazirbekov Abdurazak (Russia)
5. Mikhail Shevtsov (Russia)
6. Sergel Sergei (Belarus)
7. Kostadinov Krasimir ( Bulgaria )
8. Puzakov Alexander (Russia)
9. Ormanzhi Leonid (Moldova)
10. Khaspekov George (Russia)
11. Skodtaev Anatoly (Russia)
12. Dzhioev Hetag (Russia)
13. Ivakin Taras (Ukraine)
14. Kagirhadzhiev Zelimkhan (Russia)
15. Tsoriev Dzambolat (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
16. Panteleymonenko Ivan (Ukraine)
17. Tsarikaev Alan (Russia)

Weight category up to 100 kg (right hand)
1. Konstantin Smirnov (Belarus)
2. Jacob Kubik (Russia)
3. Khadayev Chermen (Russia)
4. Nazirbekov Abdurazak (Russia)
5. Mikhail Shevtsov (Russia)
6. Sergel Sergei (Belarus)
7. Kostadinov Krasimir ( Bulgaria )
8. Puzakov Alexander (Russia)
9. Ormanzhi Leonid (Moldova)
10. Khaspekov George (Russia)
11. Skodtaev Anatoly (Russia)
12. Dzhioev Hetag (Russia)
13. Hrychkin Evgeny (Russia)
14. Ivakin Taras (Ukraine)
15. Kagirhadzhiev Zelimkhan (Russia)
16. Tsoriev Dzambolat (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
17. Panteleymonenko Ivan (Ukraine)
18. Tsarikaev Alan (Russia)

Weight category up to 90 kg (left hand)
1. Shafikov Ayaz ( Russia )
2. Singh Dvinder (India)
3. Mironchik Alexander (Belarus)
4. Dyck Yuri (Russia)
5. Nazariy Shevchenko (Ukraine)
6. Ismailov Zelimkhan (Russia)
7. Tsarikaev Alan (Russia)
8. Karaev Muharbek (Russia)
9. Yalhoroev Ismail (Russia)
10. Taynov Artem (Ukraine)
11. Mishta Nicholas (Russia)
12. Plautin Roman (Russia)
13. Khudayarov Farhod ( Uzbekistan )
14. Navruzaliev Imran (Russia)
15. Mitin Denis (Russia)
16. Aliskandarov Eldar (Russia)
17. Oleg Golovin (Russian)
18. Barbers Maxim (Russia)
19. Beritashvili Ivan (Russia)
20. Archegov Alexander (Russia)
21. Zoloyev Spartak (Russia)
22. Politov Andrey (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
23. Musaelyan Mher (Ukraine)

Weight category up to 90 kg (right hand)
1. Shafikov Ayaz (Russia)
2. Singh Dvinder ( India )
3. Mironchik Alexander (Belarus)
4. Dyck Yuri (Russia)
5. Nazariy Shevchenko (Ukraine)
6. Ismailov Zelimkhan (Russia)
7. Tsarikaev Alan (Russia)
8. Karaev Muharbek (Russia)
9. Yalhoroev Ismail (Russia)
10. Taynov Artem (Ukraine)
11. Mishta Nicholas (Russia)
12. Plautin Roman (Russia)
13. Khudayarov Farhod ( Uzbekistan )
14. Navruzaliev Imran (Russia)
15. Mitin Denis (Russia)
16. Aliskandarov Eldar (Russia)
17. Oleg Golovin (Russian)
18. Barbers Maxim (Russia)
19. Archegov Alexander (Russia)
20. Zoloyev Spartak (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
21. Musaelyan Mher (Ukraine)
22. Shafikov Ayaz (Russia)

Weight category up to 80 kg (left hand)
1. Shcherbakov Nikita (Russia)
2. S ingh R ajpal ( India )
3. Halikov Magomedveli (Russia)
4. Eugene Khabarovsk (Russia)
5. Ivachnenko Bogdan (Ukraine)
6. Pisarkov Sergey (Russia)
7. Artem Chernov (Russia)
8. Kokuhin Alexey (Russia)
9. Akperov Vadim (Russia)
10. M antas A smonas (Lithuanian)
11. Maxim Filippov (Russia)
12. Kazimir Iskandarov (Azerbaijan)
13. Shevelenko Victor (Russia)
14. Rayhan Shynbolat (Kazakhstan)
15. Ongarbaev Kydyrgali (Kazakhstan)
16. Cvetan Gashevski ( Bulgaria )
17. Ravshanov Yunus (Uzbekistan)
18. Mnatsakanyan Vladimir ( Armenia )
19. Batchayev Ahmad (Russia)
20. Gregory Valiev (Russia)
21. Saydulaev Adlan (Russia)
22. Zhoh Oleg (Ukraine)
23. Zoloyev Khadzhimurat (Russia)
24. Gihaev Aslan (Russia)
25. Bichilov Timur (Russia)
26. Dzhioev Arkady (Russia)
27. Togo Igor (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
28. Alexander Balashov (Kazakhstan)
29. Matchenko Vladimir (Kazakhstan)
30. Timurziyev Ibrahim (Russia)
31. Mundzhishvili Alexander (Russia)

Weight category up to 80 kg (right hand)
1. Shcherbakov Nikita (Russia)
2. S ingh R ajpal ( India )
3. Halikov Magomedveli (Russia)
4. Eugene Khabarovsk (Russia)
5. Ivachnenko Bogdan (Ukraine)
6. Pisarkov Sergey (Russia)
7. Artem Chernov (Russia)
8. Kokuhin Alexey (Russia)
9. Akperov Vadim (Russia)
10. Mantas Asmonas (Lithuanian)
11. Vasile Scurtu (Romania)
12. Maxim Filippov (Russia)
13. Kazimir Iskandarov (Azerbaijan)
14. Shevelenko Victor (Russia)
15. Nabiev Ruslan (Russia)
16. Rayhan Shynbolat (Kazakhstan)
17. Ongarbaev Kydyrgali (Kazakhstan)
18. Cvetan Gashevski ( Bulgaria )
19. Ravshanov Yunus (Uzbekistan)
20. Mnatsakanyan Vladimir ( Armenia )
21. Batchayev Ahmad (Russia)
22. Gregory Valiev (Russia)
23. Saydulaev Adlan (Russia)
24. Zoloyev Khadzhimurat (Russia)
25. Riabtsev Roman (Ukraine)
26. Gihaev Aslan (Russia)
27. Bichilov Timur (Russia)
28. Dzhioev Arkady (Russia)
29. Togo Igor (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
30. Alexander Balashov (Kazakhstan)
31. Matchenko Vladimir (Kazakhstan)
32. Timurziyev Ibrahim (Russia)
33. Mundzhishvili Alexander (Russia)

Weight category up to 70 kg (left hand)
1. Dzitiev Hetag (Russia)
2. Yatsyk Alex (Ukraine)
3. Truboba Alexander (Russia)
4. Chipchikov Ali (Russia)
5. Arthur Nazarian (Armenia)
6. Vitaliy Stepanov (Ukraine)
7. Ottomans Aslan (Russia)
8. Dukiev Nurjan (Kazakhstan)
9. K Umar A shvani ( India )
10. Khubaev Irbek (Russia)
11. Klement’ev Simon (Russia)
12. Harchev Andrey (Russia)
13. Khamidullin Rome (Russia)
14 Voronetsky Alexander (Russia)
15. Shamiev Magzhan (Kazakhstan)
16. Dmitry Andrianov (Ukraine)
17. Nikitchenko Sergey (Russia)
18. Sergey Zolotarev (Russian)
19. Piroyan Arman ( Armenia )
20. Kalmyks Vitali (Russia)
21. MOTORIN Dmitry (Russia)
22. Jakovlev Dmitrij ( Finland )
23. Punk Denis (Moldova)
24. Kasim Denis (Moldova)
25. Khubaev George (Russia)
26. Khamraev Ali (Russia)
27. Tsarikaev Elbrus (Russia)
28. Akoev Arthur (Russia)
29. Victor Fomin (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
30. Elchin Mammadov (Russia)

Weight category up to 70 kg (right hand)
1. Dzitiev Hetag (Russia)
2. Yatsyk Alex (Ukraine)
3. Truboba Alexander (Russia)
4. Chipchikov Ali (Russia)
5. Arthur Nazarian (Armenia)
6. Vitaliy Stepanov (Ukraine)
7. Ottomans Aslan (Russia)
8. Dukiev Nurjan (Kazakhstan)
9. Khubaev Irbek (Russia)
10. Klement’ev Simon (Russia)
11. Harchev Andrey (Russia)
12. Khamidullin Rome (Russia)
13 Voronetsky Alexander (Russia)
14. Shamiev Magzhan (Kazakhstan)
15. Dmitry Andrianov (Ukraine)
16. Nikitchenko Sergey (Russia)
17. Sergey Zolotarev (Russian)
18. Piroyan Arman ( Armenia )
19. Kok Dima (Russia)
20. Kalmyks Vitali (Russia)
21. MOTORIN Dmitry (Russia)
22. Jakovlev Dmitrij ( Finland )
23. Punk Denis (Moldova)
24. Kasim Denis (Moldova)
25. Khubaev George (Russia)
26. Khamraev Ali (Russia)
27. Tsarikaev Elbrus (Russia)
28. Akoev Arthur (Russia)
29. Victor Fomin (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
30. Nuraliev Parviz (Russia)
31. Elchin Mammadov (Russia)

Women, Weight category up to 65 kg (left hand)
1. Nikisheva Tatiana (Russia)
2. Miromanova Alyona (Russian)
3. Bondik Vera (Kazakhstan)
4. Betrozova Dzerassa (Russia)
5. Smooth Irina (Russia)
6. Larina Ekaterina (Russia)
7. Albegova Diana (Russia)
8. Gavrilova Olga (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
9. Tatyana Verina (Kazakhstan)
10. Kateryna Tarasenko (Kazakhstan)

Women, Weight category up to 65 kg (right hand)
1. Nikisheva Tatiana (Russia)
2. Miromanova Alyona (Russian)
3. Bondik Vera (Kazakhstan)
4. Betrozova Dzerassa (Russia)
5. Smooth Irina (Russia)
6. Larina Ekaterina (Russia)
7. Albegova Diana (Russia)
8. Gavrilova Olga (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
9. Tatyana Verina (Kazakhstan)
10. Kateryna Tarasenko (Kazakhstan)

Women, Weight category +65 kg (left hand)
1. Egle Vaitkute ​​(Lithuania)
2. Chingule Zhanna (Latvia)
3. Samoth Alina (Russia)
4. Makeev Irina (Russia)
5. Kodzaeva Ian (Russia)
6. Ahmetgareeva Sofia (Russia)
7. Victoria Voronina (Russia)
8. Elena Vasilyeva (Russia)

Women, Weight category +65 kg (right hand)
1. Egle Vaitkute ​​(Lithuania)
2. Chingule Zhanna (Latvia)
3. Samoth Alina (Russia)
4. Makeev Irina (Russia)
5. Kodzaeva Ian (Russia)
6. Ahmetgareeva Sofia (Russia)
7. Victoria Voronina (Russia)
8. Elena Vasilyeva (Russia)

DISABLED ATHLETES-Men, Weight category up to 90 kg (left hand)
1. Krasov Vadim (Ukraine)
2. Nazariy Shevchenko (Ukraine)
3. Umidzhan Akhmedov (Uzbekistan)
4. Pis Artem (Ukraine)
5. Yusupaliev Yusuf (Russia)
6. Nasrulaev Magomed (Russia)
7. Nurudinov Omar (Russia)

DISABLED ATHLETES-Men, Weight category up to 90 kg (right hand)
1. Krasov Vadim (Ukraine)
2. Nazariy Shevchenko (Ukraine)
3. Umidzhan Akhmedov (Uzbekistan)
4. Pis Artem (Ukraine)
5. Yusupaliev Yusuf (Russia)
6. Nasrulaev Magomed (Russia)
7. Nurudinov Omar (Russia)

DISABLED ATHLETES-Men, Weight category up to 75 kg (left hand)
1. Bratchenya Victor (Belarus)
2. Zinyatullin Ruslan (Russia)
3. S ingh R ajpal ( India )
4. Chuliev Ruslan (Ukraine)
5. Poklonsky Alexander (Ukraine)
6. Alexander Izotov (Russia)
7. Nurudinov Omar (Russia)
8. Vasile Scurtu ( Romania )
9. Tahir Magomedov (Russia)
10. Telyatitsky Sergey (Ukraine)
11. Vyatkin Sergey (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
12. Oleg Nazarov (Belarus)

DISABLED ATHLETES-Men, Weight category up to 75 kg (right hand)
1. Bratchenya Victor (Belarus)
2. Zinyatullin Ruslan (Russia)
3. S ingh R ajpal ( India )
4. Chuliev Ruslan (Ukraine)
5. Poklonsky Alexander (Ukraine)
6. Alexander Izotov (Russia)
7. Nurudinov Omar (Russia)
8. Vasile Scurtu ( Romania )
9. Tahir Magomedov (Russia)
10. Telyatitsky Sergey (Ukraine)
11. Vyatkin Sergey (Russia)
entry fee – 3000 rubles!
12. Oleg Nazarov (Belarus)

Registration for the A1 Grand Prix World Armwrestling Russian Open Cup:

Athletes residing in Russian Federation, Holding “Master of Sports” title, as well as foreign athletes, wishing to Participate in the World Armwrestling Grand Prix A1 RUSSIAN OPEN CAN forward for Their Personal Data Registration to: armsport-rus@mail.ru /
The Data is to Contain the following details:
Full Name
Citizenship
Date of Birth
Sports title
Best Sports achievements
Weight class
To be Submitted Also are: Personal Photo (Passport type) & scanned Copy of Internal / foreign Passport /
commencing April, 02, the RAA website Has Been Updating the list of A1 Participants in each class Weight.

Registration ends July, 01, 2013
Registration is still going to be possible after July, 01, with the entry fee being then 3,000 rbls per arm, not 1,500 per arm.
No participant is excused from paying the entry fee after the registration end date (July, 01).
The entry fee is to be paid both per each arm and each weight class !
For example:
An athlete pulls in his weight class, both arms, – his / her entry fee then being 1,500 rbls + 1,500 rbls = 3,000 rbls. Once the athlete may also decide to pull in the absolute weight class, both arms – it will be another 1,500 rbls + 1,500 rbls = 3,000 rbls. Such makes total of 6,000 rbls for entry fees, to participate in both his / her weight class and the absolute weight class, considering timely payment of the entry fees. “

Original – armsport-rus.ru │ Google Translate

3,000 rubles ~ 100 USD ~ 75 Euros

1,500 rubles ~ 50 USD ~ 37.5 Euros

THIS LIST IS UPDATED VERY OFTEN ON armsport-rus.ru. ON XSportNews.com the list was updated today (21 July 2013)

Click to see all the articles about ►  ◄

See the rules for this year ► A1 Russian Open 2013 – RUSARTARHIV – World Armwrestling Grand Prix │ 25-28 July 2013

Related Post

Leave a Reply