Starting List: WorldArm 2015: 37th World Armwrestling Championships 2015 (WAF)

37th WAF World Armwrestling Championships 2015, Berjaya Times Square Hotel, Kuala Lumpur, Malaysia │ Image Source: mypawa.com
37th WAF World Armwrestling Championships 2015, Berjaya Times Square Hotel, Kuala Lumpur, Malaysia │ Image Source: mypawa.com

Click to view all articles about #

This table was made by XSportNews.com, using the official starting list from waf-armwrestling.com:
(If you copy this table, please also add a link to this article)

Junior18 Girls 45 kg Left Hand Junior18 Girls 45 kg Right Hand
1 Kazakhstan AIZHAN ZHOTABEKOVA 1 Kazakhstan AIZHAN ZHOTABEKOVA
2 Kazakhstan AKMARAL SOVETKHANOVA 2 Kazakhstan AKMARAL SOVETKHANOVA
3 Russia ANASTASIIA POBOYKOVA 3 Russia ANASTASIIA POBOYKOVA
4 Uzbekistan MAFTUNA DAVLETOVA 4 Uzbekistan MAFTUNA DAVLETOVA
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Girls 50 kg Left Hand Junior18 Girls 50 kg Right Hand
1 Kazakhstan DINARA NARIK 1 Kazakhstan DINARA NARIK
2 Kazakhstan DIORA USTABAYEVA 2 Kazakhstan DIORA USTABAYEVA
3 Russia EKATERINA MOLCHANOVA 3 Russia EKATERINA MOLCHANOVA
4 Russia KSENIIA BATALOVA 4 Russia KSENIIA BATALOVA
5 Turkey BURCU KORKMAZ 5 Turkey BURCU KORKMAZ
6 Turkey GULISTAN KORKMAZ 6 Turkey GULISTAN KORKMAZ
7 Uzbekistan MEKHRIBON ABDURAKHMONOVA 7 Uzbekistan MEKHRIBON ABDURAKHMONOVA
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Girls 55 kg Left Hand Junior18 Girls 55 kg Right Hand
1 Japan AYANE TAKENAKA 1 Japan AYANE TAKENAKA
2 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA 2 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA
3 Kazakhstan LAZZAT MALIKAIDAR 3 Kazakhstan LAZZAT MALIKAIDAR
4 Russia ALANA KOZAEVA 4 Malaysia LOKE WAI KEE
5 Russia ELZARA TAMINDAROVA 5 Russia ALANA KOZAEVA
6 Turkey SEBAHAT ELITOK 6 Russia ELZARA TAMINDAROVA
7 Turkey UMRAN KESER 7 Turkey SEBAHAT ELITOK
8 Turkey UMRAN KESER
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Girls 60 kg Left Hand Junior18 Girls 60 kg Right Hand
1 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA 1 India YASHDEEP KAUR
2 Russia KSENIIA ZORYANKINA 2 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA
3 Russia SVETLANA HOROSHUN 3 Russia KSENIIA ZORYANKINA
4 Sweden ELIN JANEHEIM 4 Russia SVETLANA HOROSHUN
5 Turkey SULE OZBEK 5 Sweden ELIN JANEHEIM
6 Ukraine YANINA NAZARKO 6 Turkey SULE OZBEK
7 Ukraine YANINA NAZARKO
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Girls 65 kg Left Hand Junior18 Girls 65 kg Right Hand
1 Kazakhstan AIGANYM KAKENOVA 1 Kazakhstan AIGANYM KAKENOVA
2 Russia ANASTASIIA KARPOVA 2 Russia ANASTASIIA KARPOVA
3 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA 3 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA
4 Turkey YETER BAG 4 Turkey YETER BAG
5 Ukraine ALINA KOSTYK 5 Ukraine ALINA KOSTYK
6 Ukraine RUSLANA KULYK 6 Ukraine RUSLANA KULYK
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Girls 70 kg Left Hand Junior18 Girls 70 kg Right Hand
1 Kazakhstan AKBOTA AMANGELDINOVA 1 Kazakhstan AKBOTA AMANGELDINOVA
2 Kazakhstan ALENA STANSKAYA 2 Kazakhstan ALENA STANSKAYA
3 Russia GALINA KHANIKAEVA 3 Russia GALINA KHANIKAEVA
4 Sweden AMANDA LUNDGREN VILUND 4 Sweden AMANDA LUNDGREN VILUND
5 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI 5 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Girls +70 kg Left Hand Junior18 Girls +70 kg Right Hand
1 Russia KSENIIA AVRAMOVA 1 Russia KSENIIA AVRAMOVA
2 Turkey AYSU DAMAR 2 Turkey AYSU DAMAR
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Women 50 kg Left Hand Junior21 Women 50 kg Right Hand
1 Greece NEFELI MANIADAKI 1 Greece NEFELI MANIADAKI
2 Kazakhstan AIDA KULMATOVA 2 Kazakhstan AIDA KULMATOVA
3 Kazakhstan LAURA KARIMBAYEVA 3 Kazakhstan LAURA KARIMBAYEVA
4 Russia KRISTINA TIHONOVA 4 Russia ANASTASIIA KOSTIUKEVICH
5 Russia NADEZHDA KOROLEVA 5 Russia NADEZHDA KOROLEVA
6 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO 6 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Women 55 kg Left Hand Junior21 Women 55 kg Right Hand
1 Brazil RENATA LEMES 1 Brazil RENATA LEMES
2 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA 2 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA
3 Hungary HENRIETTA BARZSO 3 Hungary HENRIETTA BARZSO
4 Kazakhstan MAVLYUD SAFAROV 4 Kazakhstan MAVLYUD SAFAROV
5 Russia IRINA KUTUZOVA 5 Russia IRINA KUTUZOVA
6 Russia MILYAUSHA GIMRANOVA 6 Russia MILYAUSHA GIMRANOVA
7 Turkey GULHAN BILGIC 7 Turkey GULHAN BILGIC
8 United States TAYLOR JOHNSON 8 United States TAYLOR JOHNSON
9 Uzbekistan SITORA KHUJAMOVA 9 Uzbekistan SITORA KHUJAMOVA
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Women 60 kg Left Hand Junior21 Women 60 kg Right Hand
1 Kazakhstan YEKATERINA TARASSENKO 1 Kazakhstan YEKATERINA TARASSENKO
2 Russia EKATERINA GRIDCHINA 2 Russia EKATERINA GRIDCHINA
3 Russia IULIIA DOLGOVA 3 Russia IULIIA DOLGOVA
4 Turkey BEYZANUR AVCI 4 Turkey BEYZANUR AVCI
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Women 65 kg Left Hand Junior21 Women 65 kg Right Hand
1 Kazakhstan ANASTASSIYA TABARINA 1 Kazakhstan ANASTASSIYA TABARINA
2 Kazakhstan INABAT KUMATATEVA 2 Kazakhstan INABAT KUMATATEVA
3 Russia ELMIRA ALEEVA 3 Russia ELMIRA ALEEVA
4 Sweden KAROLIN ANDERSSON 4 Sweden KAROLIN ANDERSSON
5 Turkey SEYMA AKSOY 5 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
6 Ukraine KSENIIA BEZUHLA 6 Uzbekistan GULNOZA KHUSANOVA
7 Uzbekistan GULNOZA KHUSANOVA
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Women 70 kg Left Hand Junior21 Women 70 kg Right Hand
1 Russia ELENA SUKHININA 1 Russia ELENA SUKHININA
2 Russia TATIANA SHEINA 2 Russia TATIANA SHEINA
3 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA 3 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA
4 Sweden AGNES AKERLUND 4 Sweden AGNES AKERLUND
5 Sweden DENISE BACKLUND 5 Sweden DENISE BACKLUND
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Women +70 kg Left Hand Junior21 Women +70 kg Right Hand
1 Norway GURO BJORKE 1 Norway GURO BJORKE
2 Russia VIKTORIA VORONINA 2 Russia VIKTORIA VORONINA
3 Turkey NURBANU KARAYEL 3 Turkey NURBANU KARAYEL
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 50 kg Left Hand Junior18 Boys 50 kg Right Hand
1 Georgia ANRI BUKIA 1 Georgia ANRI BUKIA
2 Kazakhstan ORAZ BASSAROV 2 Kazakhstan ORAZ BASSAROV
3 Russia ANDREI ERSHOV 3 Russia ANDREI ERSHOV
4 Russia DANIL KUNAKBAEV 4 Russia DANIL KUNAKBAEV
5 Turkey HABIL DOGAN 5 Turkey HABIL DOGAN
6 Turkey MEHMET DONMEZ 6 Turkey MEHMET DONMEZ
7 Uzbekistan JAKHONGIR LUTFILLAEV 7 Uzbekistan JAKHONGIR LUTFILLAEV
8 Uzbekistan KHUSNIDDIN MEKHMANOV 8 Uzbekistan KHUSNIDDIN MEKHMANOV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 55 kg Left Hand Junior18 Boys 55 kg Right Hand
1 Georgia LEVANI DAVITASHVILI 1 Georgia LEVANI DAVITASHVILI
2 Kazakhstan AIDOS TALGAT 2 Kazakhstan AIDOS TALGAT
3 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN 3 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN
4 Russia MUSSA BAYRAMKULOV 4 Russia NAFIS HAZEEV
5 Russia NAFIS HAZEEV 5 Russia RADMIR FATKHULLIN
6 Singapore JOSHUA TAY 6 Singapore JOSHUA TAY
7 Turkey BARIŞ ÇAGDAŞ 7 Turkey BARIŞ ÇAGDAŞ
8 Turkey M MUSTAFA KURTOGLU 8 Turkey M MUSTAFA KURTOGLU
9 Uzbekistan KHUMOYUN TOSHMUKHAMEDOV 9 Uzbekistan KHUMOYUN TOSHMUKHAMEDOV
10 Uzbekistan TIMUR DAVRONOV 10 Uzbekistan TIMUR DAVRONOV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 60 kg Left Hand Junior18 Boys 60 kg Right Hand
1 Egypt ABDELRAHAMAN NASR YOUSSEF 1 Egypt ABDELRAHAMAN NASR YOUSSEF
2 Georgia SHALVA ZURABASHVILI 2 Georgia SHALVA ZURABASHVILI
3 Kazakhstan ISLAM REIISSOV 3 Kazakhstan ISLAM REIISSOV
4 Kyrgyzstan SHAKHMAN SULEIMANOV 4 Kyrgyzstan SHAKHMAN SULEIMANOV
5 Malaysia MUHAMMAD SAFUAN MOHD ASIF 5 Malaysia MUHAMMAD SAFUAN MOHD ASIF
6 Singapore JOSHUA CHEN 6 Singapore JOSHUA CHEN
7 Turkey EMRE ALBAS 7 Spain VICTOR SAGRA
8 Uzbekistan AMIRIDDIN SAMATOV 8 Turkey EMRE ALBAS
9 Uzbekistan AMIRIDDIN SAMATOV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 65 kg Left Hand Junior18 Boys 65 kg Right Hand
1 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV 1 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
2 Georgia IRAKLI ZIRAKASHVILI 2 Georgia IRAKLI ZIRAKASHVILI
3 Japan DAIKI UENO 3 Kazakhstan NIKITA LOZHNIKOV
4 Kazakhstan NIKITA LOZHNIKOV 4 Malaysia MUHAMMAD FAIZ RADIN AHMAD
5 Norway TORSTEIN GRAVDAL 5 Norway TORSTEIN GRAVDAL
6 Russia ALEXAHDER LUNEV 6 Russia ALEXAHDER LUNEV
7 Russia VAGAN TER-BALYAN 7 Russia VAGAN TER-BALYAN
8 Turkey ADIL EDIZGIL 8 Turkey ADIL EDIZGIL
9 Turkey MUHAMMET UZUL 9 Turkey MUHAMMET UZUL
10 Uzbekistan SHERZOD YADIEV 10 Uzbekistan SHERZOD YADIEV
11 Uzbekistan UMARJON NORBOEV 11 Uzbekistan UMARJON NORBOEV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 70 kg Left Hand Junior18 Boys 70 kg Right Hand
1 Brazil JOAO ASSIS 1 Brazil JOAO ASSIS
2 Brazil JOAO FERNANDES 2 Brazil JOAO FERNANDES
3 Bulgaria NEDALIN HRISTOV 3 Bulgaria NEDALIN HRISTOV
4 Georgia GOCHA SITCHINAVA 4 Georgia GOCHA SITCHINAVA
5 Georgia MERALI BROIANI 5 Georgia MERALI BROIANI
6 Japan KAI KIKAWATA 6 Japan KAI KIKAWATA
7 Kyrgyzstan ASYLBEK TALANTBEKOV 7 Kyrgyzstan ASYLBEK TALANTBEKOV
8 Kyrgyzstan ISMAIL MUSTAFAEV 8 Kyrgyzstan ISMAIL MUSTAFAEV
9 Russia SERGEI ZAKOLYUKIN 9 Malaysia JAVENDER LONNI
10 Russia VADIM KUROCHKIN 10 Russia SERGEI ZAKOLYUKIN
11 Turkey CABIR CELIK 11 Russia VADIM KUROCHKIN
12 Ukraine BOHDAN RIZNYCHENKO 12 Turkey CABIR CELIK
13 Uzbekistan BOBOZARIF ALIRIZOYEV 13 Ukraine BOHDAN RIZNYCHENKO
14 Uzbekistan OTABEK JABBOROV 14 Uzbekistan BOBOZARIF ALIRIZOYEV
15 Uzbekistan OTABEK JABBOROV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 75 kg Left Hand Junior18 Boys 75 kg Right Hand
1 Bulgaria SASHO ANDREEV 1 Bulgaria SASHO ANDREEV
2 Egypt ABDELAZZIZ ATYA 2 Egypt ABDELAZZIZ ATYA
3 Georgia BETKILI ONIANI 3 Georgia BETKILI ONIANI
4 Japan NORIYUKI MATSUMOTO 4 Japan NORIYUKI MATSUMOTO
5 Kazakhstan DANIL BORISSOV 5 Kazakhstan DANIL BORISSOV
6 Uzbekistan ELSHAN DADAEV 6 Malaysia MUHAMAD NAZRUL JUNAIDDIN
7 Uzbekistan KHUDOYNAZAR KHUDOYBERDIEV 7 Uzbekistan ELSHAN DADAEV
8 Uzbekistan KHUDOYNAZAR KHUDOYBERDIEV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys 80 kg Left Hand Junior18 Boys 80 kg Right Hand
1 Bulgaria DIMITAR KARALIYSK 1 Bulgaria DIMITAR KARALIYSK
2 Georgia GIORGI MELIKISHVILI 2 Georgia GIORGI MELIKISHVILI
3 Georgia TORNIKE GIGAURI 3 Georgia TORNIKE GIGAURI
4 Kazakhstan KAISAR KABILOV 4 Kazakhstan KAISAR KABILOV
5 Kazakhstan VALERIY MIKUSHOV 5 Kazakhstan VALERIY MIKUSHOV
6 Russia ALEKSANDER BEVZA 6 Malaysia HEZROND HERRY
7 Russia TAMERLAN SANAKOEV 7 Malaysia RYAN ROBERT
8 Sweden ALEXANDER JONSSON 8 Russia ALEKSANDER BEVZA
9 Turkey MUHAMMED GUMUSOGLU 9 Russia TAMERLAN SANAKOEV
10 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV 10 Sweden ALEXANDER JONSSON
11 Uzbekistan ASLIDDIN KHALILOV 11 Turkey MUHAMMED GUMUSOGLU
12 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV
13 Uzbekistan ASLIDDIN KHALILOV
—————————————————— ——————————————————
Junior18 Boys +80 kg Left Hand Junior18 Boys +80 kg Right Hand
1 Georgia NIKO BAJALADZE 1 Georgia NIKO BAJALADZE
2 Greece GEORGIOS ATHANASIADIS 2 Greece GEORGIOS ATHANASIADIS
3 Kazakhstan AIDYN BAKTYYAROV 3 Kazakhstan AIDYN BAKTYYAROV
4 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV 4 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV
5 Russia SOSLAN GASSIEV 5 Russia SOSLAN GASSIEV
6 Sweden JOHN ORNBIELKE 6 Sweden JOHN ORNBIELKE
7 Turkey ABDURRAHMAN OLGUN 7 Turkey ABDURRAHMAN OLGUN
8 Turkey TALHA AKTAR 8 Turkey TALHA AKTAR
9 United States COLE SAILOR 9 United States COLE SAILOR
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 55 kg Left Hand Junior21 Men 55 kg Right Hand
1 Azerbaijan BAKHTIYAR IBRAHIMLI 1 Azerbaijan BAKHTIYAR IBRAHIMLI
2 Georgia IMEDA TCHINTCHARAULI 2 Georgia IMEDA TCHINTCHARAULI
3 Japan YUZUKI MIURA 3 Japan YUYA KNNO
4 Kazakhstan ARKHAT TYNYBAYEV 4 Japan YUZUKI MIURA
5 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK 5 Kazakhstan ARKHAT TYNYBAYEV
6 Malaysia MOHAMAD IKMAL RAJEI 6 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK
7 Malaysia SALMAN AL MURTAZHA KAMARUDDIN 7 Malaysia MOHAMAD IKMAL RAJEI
8 Russia VALERII CHINAEV 8 Malaysia SALMAN AL MURTAZHA KAMARUDDIN
9 Russia VLADIMIR ZAIKONNIKOV 9 Russia VALERII CHINAEV
10 Russia VLADIMIR ZAIKONNIKOV
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 60 kg Left Hand Junior21 Men 60 kg Right Hand
1 Georgia ALEKSI ZAVRASHVILI 1 Georgia ALEKSI ZAVRASHVILI
2 Greece GEORGIOS SOILEMEZIDIS 2 Greece GEORGIOS SOILEMEZIDIS
3 Japan KODAI MIYANO 3 Japan KODAI MIYANO
4 Kazakhstan YERZHAN ABILDA 4 Japan YOSUKE SHIBAOKA
5 Kyrgyzstan BILIM KARACHALOV 5 Kazakhstan YERZHAN ABILDA
6 Kyrgyzstan IBRAGIM ALIEV 6 Kyrgyzstan BILIM KARACHALOV
7 Malaysia AFIQ FAJAR JAMALI 7 Kyrgyzstan IBRAGIM ALIEV
8 Malaysia JOSHUA JOUDI 8 Malaysia AFIQ FAJAR JAMALI
9 Russia AHMAT KARAKOTOV 9 Malaysia JOSHUA JOUDI
10 Singapore JOSHUA PARK 10 Russia AHMAT KARAKOTOV
11 Singapore JOSHUA PARK
12 Turkey EMIRHAN KASKA
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 65 kg Left Hand Junior21 Men 65 kg Right Hand
1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
2 Egypt SALAHELDIN ASHRAF 2 Egypt SALAHELDIN ASHRAF
3 Georgia GURAMI ABULASHVILI 3 Georgia GURAMI ABULASHVILI
4 Japan KAZUYOSHI NACHI 4 Japan KAZUYOSHI NACHI
5 Japan YUKIYA MIURA 5 Japan YUKIYA MIURA
6 Kazakhstan ALIZHAN MURATOV 6 Kazakhstan ALIZHAN MURATOV
7 Russia ARSEN KORAEV 7 Malaysia RAYMOND WONG CHUNG PHIN
8 Russia RASUL URUSOV 8 Russia RASUL URUSOV
9 Singapore JIA JUN TAY 9 Russia SHAMIL ISAEV
10 Singapore VALEN LOW 10 Singapore JIA JUN TAY
11 Turkey ABDULAZIZ AYDIN 11 Singapore VALEN LOW
12 Turkey HUSEYIN OZKENT 12 Turkey ABDULAZIZ AYDIN
13 Uzbekistan MUKHAMMADALI NEMATULLAEV 13 Turkey HUSEYIN OZKENT
14 Uzbekistan MUKHAMMADAMIN NEMATULLAYEV 14 Uzbekistan MUKHAMMADALI NEMATULLAEV
15 Uzbekistan MUKHAMMADAMIN NEMATULLAYEV
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 70 kg Left Hand Junior21 Men 70 kg Right Hand
1 Australia DOLTON UGLJESA 1 Australia DOLTON UGLJESA
2 Brazil BRUNO PEDRO 2 Brazil BRUNO PEDRO
3 China MENG XIANGLUN 3 China MENG XIANGLUN
4 Egypt KHALED RAMADAN 4 Egypt KHALED RAMADAN
5 Egypt MICHEAL GERGES ADLY 5 Egypt MICHEAL GERGES ADLY
6 Georgia MERAB KAKABADZE 6 Georgia MERAB KAKABADZE
7 Greece VASILEIOS MANIADAKIS 7 Greece VASILEIOS MANIADAKIS
8 Italy STEFAN CRISTOIU BOGDAN 8 India MIRZA ALI ASHTARIAN
9 Japan SHU SHIKATA 9 Italy STEFAN CRISTOIU BOGDAN
10 Kyrgyzstan SAMIR KURGUZOV 10 Japan SHU SHIKATA
11 Malaysia DOMINIC JOHNNY 11 Kyrgyzstan SAMIR KURGUZOV
12 Malaysia MUHAMAD AMIRUL JAMAL 12 Malaysia DOMINIC JOHNNY
13 Russia HASAN SLANOV 13 Malaysia MUHAMAD AMIRUL JAMAL
14 Turkey TARIK DURAK 14 Russia AZRET AKBAEV
15 Turkey YASIN KUBILAY ATILI 15 Russia HASAN SLANOV
16 Uzbekistan ADKHAMJON ?OJIEV 16 Turkey TARIK DURAK
17 Turkey YASIN KUBILAY ATILI
18 Uzbekistan ADKHAMJON ?OJIEV
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 75 kg Left Hand Junior21 Men 75 kg Right Hand
1 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV 1 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV
2 Georgia GIGA TCHAGALIDZE 2 Georgia GIGA TCHAGALIDZE
3 Georgia ZAZA OKROTSVARIDZE 3 Georgia ZAZA OKROTSVARIDZE
4 Kazakhstan DULAT BARLYKOV 4 Kazakhstan DULAT BARLYKOV
5 Sweden EMIL ERIKSSON 5 Russia ARTUR MAKAROV
6 Sweden TONI ANTTILA 6 Sweden EMIL ERIKSSON
7 Turkey EMRAH OKCU 7 Sweden TONI ANTTILA
8 Turkey HAMZA ZIYPAK 8 Turkey EMRAH OKCU
9 Ukraine LENUR KATAIEV 9 Turkey HAMZA ZIYPAK
10 Uzbekistan MUKHAMMAD SULTONOV 10 Ukraine LENUR KATAIEV
11 Uzbekistan SIROJIDDIN KUNISHOV 11 Uzbekistan MUKHAMMAD SULTONOV
12 Uzbekistan SIROJIDDIN KUNISHOV
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 80 kg Left Hand Junior21 Men 80 kg Right Hand
1 Australia JORDAN DAVIS 1 Australia JORDAN DAVIS
2 Georgia LEVANI UDZILAURI 2 Georgia LEVANI UDZILAURI
3 Kazakhstan ALEXEY BATALOV 3 Kazakhstan ALEXEY BATALOV
4 Kazakhstan ALIBEK KALMAKHAN 4 Kazakhstan ALIBEK KALMAKHAN
5 Malaysia JAKE CHIA JUN KIT 5 Malaysia JAKE CHIA JUN KIT
6 Russia GEORGII TAUTIEV 6 Russia GEORGII TAUTIEV
7 Turkey MUSTAFA ALTUNCU 7 Syria ALI ALFRAIH
8 Turkey OGUZHAN KOCAK 8 Turkey MUSTAFA ALTUNCU
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 85 kg Left Hand Junior21 Men 85 kg Right Hand
1 Bulgaria HRISTIYAN MARINOV 1 Bulgaria HRISTIYAN MARINOV
2 Egypt ALLAAALDIN AYMAN 2 Egypt ALLAAALDIN AYMAN
3 Georgia ELCHIN BINATOV 3 Georgia ELCHIN BINATOV
4 Georgia GELA NEKRESELASHVILI 4 Georgia GELA NEKRESELASHVILI
5 Kazakhstan KYDYRGALI ONGARBAYEV 5 Kazakhstan KYDYRGALI ONGARBAYEV
6 Kazakhstan VLADIMIR USTINOV 6 Kazakhstan VLADIMIR USTINOV
7 Poland KAMIL LACIAK 7 Poland KAMIL LACIAK
8 Russia DENIS TOLMACHEV 8 Russia DENIS TOLMACHEV
9 Russia MARAT AYBAZOV 9 Russia MARAT AYBAZOV
10 Turkey ABDURREZZAK YAZGAN 10 Turkey ABDURREZZAK YAZGAN
11 Ukraine IHOR OKARA 11 Ukraine IHOR OKARA
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men 90 kg Left Hand Junior21 Men 90 kg Right Hand
1 Brazil GIUSEPPE PANZETTI 1 Brazil GIUSEPPE PANZETTI
2 Georgia GIORGI ONIANI 2 Georgia GIORGI ONIANI
3 Kazakhstan CVYATOSLAV AKHMETOV 3 Kazakhstan CVYATOSLAV AKHMETOV
4 Malaysia AZRI MOHD HASAN 4 Malaysia AZRI MOHD HASAN
5 Malaysia JOHNSON LEE YONG SHENG 5 Malaysia JOHNSON LEE YONG SHENG
6 Norway MARKUS HERMANSEN 6 Norway MARKUS HERMANSEN
7 Russia ALAN MAKEEV 7 Romania ALIN SANDU
8 Russia PAVEL OREKHOV 8 Russia ALAN MAKEEV
9 Ukraine OLEKSANDR ILNYTSKYI 9 Russia PAVEL OREKHOV
10 Uzbekistan AZIZULLA KHOTAMJONOV 10 Ukraine OLEKSANDR ILNYTSKYI
11 Uzbekistan AZIZULLA KHOTAMJONOV
—————————————————— ——————————————————
Junior21 Men +90 kg Left Hand Junior21 Men +90 kg Right Hand
1 Belarus ALIAKSEI KUKULA 1 Belarus ALIAKSEI KUKULA
2 Czech Republic VACLAV VACULOVIC 2 Czech Republic VACLAV VACULOVIC
3 Norway PER CHRISTIAN RUNDHOVDE 3 India SURINDERJEET SINGH BAJWA
4 Pakistan NAVEED TAHIR 4 Norway PER CHRISTIAN RUNDHOVDE
5 Russia DMITRII SKVORZOV 5 Pakistan NAVEED TAHIR
6 Russia SERGEI SHCHIPANOV 6 Russia DMITRII SKVORZOV
7 Switzerland MARTIN WEHRLE 7 Russia SERGEI SHCHIPANOV
8 Ukraine DMYTRO PASTUKH 8 Switzerland MARTIN WEHRLE
9 United States ALEJANDRO DE LA TORRE 9 Ukraine DMYTRO PASTUKH
10 United States ALEJANDRO DE LA TORRE
—————————————————— ——————————————————
Master Women 60 kg Left Hand Master Women 60 kg Right Hand
1 Brazil CRHIS SOUZA 1 Brazil CRHIS SOUZA
2 Brazil GISELE ASSIS 2 Brazil GISELE ASSIS
3 Bulgaria LADA HADZIEVA 3 Bulgaria LADA HADZIEVA
4 Egypt FAYZA SHAABAN 4 Egypt FAYZA SHAABAN
5 Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU 5 Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU
6 Japan CHIKAGE SHIMANUKI 6 Japan MICHIKO SAKUMA
7 Japan SHIZUKO ICHIKAWA 7 Japan SHIZUKO ICHIKAWA
8 Poland JOANNA DAMINSKA 8 Poland JOANNA DAMINSKA
9 Russia NATALIA LESKOVA 9 Russia NATALIA LESKOVA
10 Sweden MARI THYSELL 10 Sweden MARI THYSELL
—————————————————— ——————————————————
Master Women 70 kg Left Hand Master Women 70 kg Right Hand
1 Canada SYLVIE DUFRESNE 1 Canada SYLVIE DUFRESNE
2 Egypt FATMA HUSSEIN 2 Egypt FATMA HUSSEIN
3 Kyrgyzstan OLGA IAROSLAVTSEVA 3 Kyrgyzstan OLGA IAROSLAVTSEVA
4 Russia VALENTINA POTAPENKO 4 Russia VALENTINA POTAPENKO
5 United States DEBBIE BANAIAN 5 United States DEBBIE BANAIAN
6 United States LISA WOLFLEY 6 United States LISA WOLFLEY
—————————————————— ——————————————————
Master Women 80 kg Left Hand Master Women 80 kg Right Hand
1 Canada CHANTAL LEDUC 1 Canada CHANTAL LEDUC
2 Germany CAMILLA KATTSTROM 2 Germany CAMILLA KATTSTROM
3 Russia LARISA BOROVINSKAYA 3 Russia LARISA BOROVINSKAYA
4 South Africa BERDENE MULDER 4 South Africa BERDENE MULDER
5 Turkey NURHAN USTUNKAYA 5 Turkey NURHAN USTUNKAYA
6 United States BRENDA TAYLOR 6 United States BRENDA TAYLOR
—————————————————— ——————————————————
Master Women +80 kg Left Hand Master Women +80 kg Right Hand
1 Brazil HELENICE ALMEIDA 1 Brazil HELENICE ALMEIDA
2 Egypt GIHAN MOUSTAFA 2 Egypt GIHAN MOUSTAFA
3 India NAZEEMA NABEESA BEEVI 3 India NAZEEMA NABEESA BEEVI
4 Russia TATIANA VASILYEVA 4 Russia TATIANA VASILYEVA
5 United States CATHY MERRILL 5 United States CATHY MERRILL
6 United States MARY MCCONNAUGHEY 6 United States MARY MCCONNAUGHEY
—————————————————— ——————————————————
Master Men 70 kg Left Hand Master Men 70 kg Right Hand
1 Georgia JAMBULI VIBLIANI 1 Georgia JAMBULI VIBLIANI
2 Japan YUKIYOSHI OTANI 2 India LAXMAN SINGH BHANDARI
3 Kazakhstan AIDYN YESSERKEYEV 3 Italy LUCA CASAGRANDE
4 Norway JAN-ERIK SUNDE 4 Japan YUKIYOSHI OTANI
5 Russia EDUARD BOLDYREV 5 Kazakhstan AIDYN YESSERKEYEV
6 Russia NIKOLAY MARTINYUK 6 Malaysia SHAMSUDIN AHMAD
7 Singapore DAVE HUM 7 Malaysia TAN CHEE KEONG
8 Turkey ENGIN TERZI 8 Norway JAN-ERIK SUNDE
9 Turkey YUSUF UCAK 9 Russia EDUARD BOLDYREV
10 United States GENE DUNN 10 Russia NIKOLAY MARTINYUK
11 Singapore DAVE HUM
12 Turkey YUSUF UCAK
13 United States GENE DUNN
—————————————————— ——————————————————
Master Men 80 kg Left Hand Master Men 80 kg Right Hand
1 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI 1 Canada CLAYTON FAULCONER
2 Canada CLAYTON FAULCONER 2 Canada PATRICK CALLAN
3 Canada PATRICK CALLAN 3 China XIE WEIDONG
4 China XIE WEIDONG 4 China ZHENG YUNHE
5 China ZHENG YUNHE 5 Finland VILLE EROLA
6 Finland VILLE EROLA 6 Greece MICHAIL MANIADAKIS
7 Greece MICHAIL MANIADAKIS 7 India HARPAL SINGH RANA
8 Italy DAVIDE BERTOLI 8 Italy ERMANNO MARANGON
9 Japan TAKAO IBUKI 9 Italy MASSIMO CESARI
10 Japan TAKASHI KUSAKA 10 Japan JISSEI HARA
11 Malaysia ISMAN WAHID 11 Japan TAKAO IBUKI
12 Norway OEYVIND BIRKELAND 12 Malaysia RAYMOND KOW PENG KUON
13 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY 13 Malaysia SIEW HAN MING
14 Spain JUAN PEDRO GARCÍA 14 Norway OEYVIND BIRKELAND
15 Sweden STEFAN KOCON 15 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY
16 Switzerland PASCAL GIRARD 16 Spain JUAN PEDRO GARCÍA
17 Turkey DURSUN ONDER 17 Sweden STEFAN KOCON
18 United States ROBERT BROWN 18 United States ROBERT BROWN
19 Uzbekistan SULTONBEK NEMATULLAEV 19 United States SIMON BERRIOCHOA
20 Uzbekistan SULTONBEK NEMATULLAEV
—————————————————— ——————————————————
Master Men 90 kg Left Hand Master Men 90 kg Right Hand
1 Canada WAYDE GRAVES 1 Canada WAYDE GRAVES
2 China LIU ZHENGNAN 2 China LIU ZHENGNAN
3 China WANG GUANGZHONG 3 China WANG GUANGZHONG
4 Georgia GIORGI BEKAURI 4 Georgia GIORGI BEKAURI
5 Germany KLAUS SURRMANN 5 Georgia IOSEB JACHVLIANI
6 Germany KLAUS-DIETER HEIN 6 Germany KLAUS SURRMANN
7 Italy ERMES PAGANIN 7 Germany KLAUS-DIETER HEIN
8 Italy FRENZIS GASTALDELLO 8 Italy ERMES PAGANIN
9 Japan NOBUYOSHI KURIHARA 9 Italy FRENZIS GASTALDELLO
10 Kyrgyzstan ALEKSANDR LI 10 Japan NOBUYOSHI KURIHARA
11 Poland JERZY KWIATKOWSKI 11 Kyrgyzstan ALEKSANDR LI
12 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI 12 Malaysia JOLLY JOHNSON
13 Russia KHASAIA KHVICHA 13 Poland JERZY KWIATKOWSKI
14 Turkey TARKAN ATMACA 14 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI
15 Turkey UNAL TURKER 15 Russia KHASAIA KHVICHA
16 United States MIKE KNEPP 16 Spain RAUL FERNÁNDEZ
17 United States SCOTT PARTINGTON 17 Turkey TARKAN ATMACA
18 Turkey UNAL TURKER
19 United States MIKE KNEPP
20 United States SCOTT PARTINGTON
—————————————————— ——————————————————
Master Men 100 kg Left Hand Master Men 100 kg Right Hand
1 Armenia KARAPET AGHAJANYAN 1 Armenia KARAPET AGHAJANYAN
2 Belarus SEARHEI SERGEL 2 Belarus SEARHEI SERGEL
3 Canada SHAWN ROSS 3 Canada SHAWN ROSS
4 Japan KEN TAKENAKA 4 Japan KEN TAKENAKA
5 Latvia MARIS KALEJS 5 Latvia MARIS KALEJS
6 Lithuania AIDAS PALISKIS 6 Lithuania AIDAS PALISKIS
7 Norway OTTAR ARNE BERG 7 Malaysia GEORGE OT
8 Romania DINU DOBREAN 8 Norway OTTAR ARNE BERG
9 Russia ANTON MINAEV 9 Romania DINU DOBREAN
10 Russia ZUFAR TAZETDINOV 10 Russia ANTON MINAEV
11 Spain MARCO ANTONIO RODRIGUEZ 11 Russia ZUFAR TAZETDINOV
12 Switzerland MUHMET DOGAN SIMSEK 12 Spain MARCO ANTONIO RODRIGUEZ
13 Turkey ATILE KOCAK 13 Switzerland MUHMET DOGAN SIMSEK
14 Turkey IBRAHIM TEKIN 14 Turkey IBRAHIM TEKIN
15 Uzbekistan OBIDJON PRIMOV 15 Turkey OMER BENNURKAN
16 Uzbekistan OBIDJON PRIMOV
—————————————————— ——————————————————
Master Men +100 kg Left Hand Master Men +100 kg Right Hand
1 Armenia ARSEN GABRIELYAN 1 Armenia ARSEN GABRIELYAN
2 Egypt SAYED AWAD 2 Egypt SAYED AWAD
3 Germany STEFAN METKA 3 Germany STEFAN METKA
4 Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS 4 Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS
5 Hungary ATTILA CSABAI 5 India SUBAIR MANADATH ABDUL REHMAN
6 India SUBAIR MANADATH ABDUL REHMAN 6 Indonesia JAMES HORRISON ANES
7 Iran HAMIDREZA SOLTAN 7 Indonesia MAULANA TIRTA WIBOWO
8 Japan KATSUO NAKAMATSU 8 Iran MORTEZA HAJIMORADI
9 Kazakhstan TALGAT ALPYSPAYEV 9 Japan KATSUO NAKAMATSU
10 Kyrgyzstan RUSTAM DZHALILOV 10 Kazakhstan TALGAT ALPYSPAYEV
11 Norway FRODE ROENNING 11 Malaysia LEE THIAM SIEW
12 Norway KURT KVIKSTAD 12 Norway FRODE ROENNING
13 Russia VALERIY SENYUSHIN 13 Norway KURT KVIKSTAD
14 Turkey YIGIT SARICALI 14 Poland SLAWOMIR GLOWACKI
15 Russia OLEG MELENTEV
16 Russia VALERIY SENYUSHIN
17 Turkey YIGIT SARICALI
—————————————————— ——————————————————
Grand Master Men 75 kg Left Hand Grand Master Men 75 kg Right Hand
1 Canada SYLVIO BOURQUE 1 Canada SYLVIO BOURQUE
2 Japan KATSUYUKI TANAKA 2 Japan KATSUYUKI TANAKA
3 Kazakhstan ABDUALI TASTANOV 3 Kazakhstan ABDUALI TASTANOV
4 Russia NIKOLAY MASLOV 4 Russia NIKOLAY MASLOV
5 Sweden THOMAS LUNDGREN 5 Sweden THOMAS LUNDGREN
6 Turkey SENER ARSLAN 6 Turkey SENER ARSLAN
7 United States MARK GAIMS 7 United States MARK GAIMS
—————————————————— ——————————————————
Grand Master Men 90 kg Left Hand Grand Master Men 90 kg Right Hand
1 Australia CHARLIE ANDRIJICH 1 Australia CHARLIE ANDRIJICH
2 China ZHOU DACHENG 2 Belgium FREDERIC ANDRE
3 Czech Republic JAROSLAV STUSEK 3 Brazil PAULO SABIONI
4 Japan TORU YOSHIDA 4 China ZHOU DACHENG
5 Kazakhstan YERKIN ALIMZHANOV 5 Czech Republic JAROSLAV STUSEK
6 Korea SUNGDAE KIM 6 Japan TORU YOSHIDA
7 Lithuania ROMUTIS PALISKIS 7 Japan YOSHIFUMI WASA
8 Lithuania SIGITAS PALISKIS 8 Kazakhstan YERKIN ALIMZHANOV
9 Russia VALERII GONCHARENKO 9 Korea SUNGDAE KIM
10 Lithuania ROMUTIS PALISKIS
11 Lithuania SIGITAS PALISKIS
12 Russia VALERII GONCHARENKO
—————————————————— ——————————————————
Grand Master Men 100 kg Left Hand Grand Master Men 100 kg Right Hand
1 Germany MICHAEL MUCHA 1 Czech Republic JAROSLAV SLADEK
2 Italy MARIO CLAUDIO BERNARDI 2 Germany MICHAEL MUCHA
3 Japan HIROKI NARITA 3 Italy MARIO CLAUDIO BERNARDI
4 Japan HIROYUKI MIYAZAKI 4 Japan HIROKI NARITA
5 Kyrgyzstan SERGEI CHINALIEV 5 Japan HIROYUKI MIYAZAKI
6 Poland DARIUSZ SUZOS 6 Kyrgyzstan SERGEI CHINALIEV
7 Russia VIACHESLAV DANILOV 7 Poland DARIUSZ SUZOS
8 Russia VLADIMIR STEPANOV 8 Russia VLADIMIR GLADILIN
9 Turkey YAKUP CIN 9 Russia VLADIMIR STEPANOV
10 United States ALAN BOWN 10 Turkey ATILE KOCAK
11 Turkey YAKUP CIN
12 United States ALAN BOWN
13 Uzbekistan IGOR SHISHKOV
—————————————————— ——————————————————
Grand Master Men +100 kg Left Hand Grand Master Men +100 kg Right Hand
1 Italy ALBERTO FABRIS 1 Italy ALBERTO FABRIS
2 Italy IVANO PERUCH 2 Italy IVANO PERUCH
3 Korea HOGEUL MOON 3 Russia MIHAIL SHESHIN
4 Russia MIHAIL SHESHIN 4 Russia SERGEY SOROKA
5 Russia SERGEY SOROKA 5 Turkey MEHMET EMIN KASKA
6 Turkey MEHMET EMIN KASKA 6 Ukraine YEVHEN HULENOK
7 Ukraine YEVHEN HULENOK 7 United States ROBERT BAXTER
8 United States ROBERT BAXTER
—————————————————— ——————————————————
Senior Grand Master 75 kg Left Hand Senior Grand Master 75 kg Right Hand
1 Canada PETER KIRLEW 1 Canada PETER KIRLEW
2 Japan KOZO MACHIDA 2 Hungary MIHALY JOZSA
3 Kazakhstan ONDARKHAN SHULGAUOV 3 Japan KOZO MACHIDA
4 Korea SEUNGBOO YANG 4 Kazakhstan ONDARKHAN SHULGAUOV
5 Poland WIESLAW PODGORSKI 5 Korea SEUNGBOO YANG
6 Russia VICTOR ZAYTSEV 6 Poland WIESLAW PODGORSKI
7 Sweden MATS OTTOSSON 7 Russia VICTOR ZAYTSEV
8 United States DICK INGWALDSON 8 Sweden MATS OTTOSSON
9 United States DICK INGWALDSON
—————————————————— ——————————————————
Senior Grand Master 90 kg Left Hand Senior Grand Master 90 kg Right Hand
1 Australia ANDREW LEA 1 Australia ANDREW LEA
2 Australia WAYNE BOWEN 2 Australia WAYNE BOWEN
3 Canada ORVILLE MOOREHOUSE 3 Canada ORVILLE MOOREHOUSE
4 Japan MICHIO NAKANO 4 Japan MICHIO NAKANO
5 Japan TOYONORI YAMAUCHI 5 Japan TOYONORI YAMAUCHI
6 Poland JOZEF WEDROWSKI 6 Poland JOZEF WEDROWSKI
7 Romania MIRCEA CARLOGANU 7 Romania MIRCEA CARLOGANU
—————————————————— ——————————————————
Senior Grand Master 100 kg Left Hand Senior Grand Master 100 kg Right Hand
1 Australia RYAN SCOTT 1 Australia RYAN SCOTT
2 Australia TOM UGLJESA 2 Australia TOM UGLJESA
3 Greece PANTELIS FILIKIDIS 3 Greece PANTELIS FILIKIDIS
4 Italy GIULIO BERTACCHI 4 Italy GIULIO BERTACCHI
5 Kazakhstan YEVGENIY FILCHUKOV 5 Kazakhstan YEVGENIY FILCHUKOV
6 Lithuania VYDAS MIKELIONIS 6 Sweden JONNY JONSSON
7 Sweden JONNY JONSSON
—————————————————— ——————————————————
Senior Grand Master +100 kg Left Hand Senior Grand Master +100 kg Right Hand
1 Poland KONSTANTY KROLIK 1 Poland KONSTANTY KROLIK
—————————————————— ——————————————————
Senior Women 50 kg Left Hand Senior Women 50 kg Right Hand
1 Brazil ANNA SANTOS 1 Brazil ANNA SANTOS
2 Brazil GISELE ASSIS 2 Brazil GISELE ASSIS
3 Kazakhstan LAURA KARIMBAYEVA 3 Canada ASHLEY MAHER
4 Kazakhstan TATYANA VERINA 4 Japan CHIKAGE SHIMANUKI
5 Russia ALINA VOLKOVA 5 Kazakhstan LAURA KARIMBAYEVA
6 Russia ELIZAVETA RESHETNIK 6 Kazakhstan TATYANA VERINA
7 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA 7 Russia ALINA VOLKOVA
8 Turkey ESRA KIRAZ 8 Russia ELIZAVETA RESHETNIK
9 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO 9 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA
10 Ukraine MARYNA LEVCHENKO 10 Sweden JONNA BLIND
11 Turkey ESRA KIRAZ
12 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
13 Ukraine MARYNA LEVCHENKO
—————————————————— ——————————————————
Senior Women 55 kg Left Hand Senior Women 55 kg Right Hand
1 Brazil CRHIS SOUZA 1 Brazil CRHIS SOUZA
2 Brazil RENATA LEMES 2 Brazil RENATA LEMES
3 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA 3 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA
4 Egypt MAI ALAAELDIN 4 Egypt MAI ALAAELDIN
5 Japan SHIZUKO ICHIKAWA 5 Japan SHIZUKO ICHIKAWA
6 Kazakhstan AIDA KULMATOVA 6 Kazakhstan AIDA KULMATOVA
7 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA 7 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA
8 Russia IRINA KUTUZOVA 8 Malaysia NUR HIDAYU NUR RONGZI
9 Russia OKSANA GORBACH 9 Malaysia SHAZLIN HASHIM
10 Sweden ELINA PERSSON 10 Russia IRINA KUTUZOVA
11 Turkey EMEL SALMAN 11 Russia OKSANA GORBACH
12 Turkey SIGITA TERZI 12 Sweden ELINA PERSSON
13 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA 13 Turkey EMEL SALMAN
14 United States TAYLOR JOHNSON 14 Turkey SIGITA TERZI
15 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA
—————————————————— ——————————————————
Senior Women 60 kg Left Hand Senior Women 60 kg Right Hand
1 Brazil DAMARIS SILVA 1 Brazil DAMARIS SILVA
2 Brazil TATIANE FARIA 2 Brazil TATIANE FARIA
3 Egypt FAYZA SHAABAN 3 Egypt FAYZA SHAABAN
4 Georgia IRINA DRIAEVA 4 Georgia IRINA DRIAEVA
5 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA 5 India RASHMI HINGE
6 Kazakhstan YEKATERINA TARASSENKO 6 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA
7 Kyrgyzstan NATALIA KRAVTSOVA 7 Kazakhstan YEKATERINA TARASSENKO
8 Latvia NATALJA GASANE 8 Kyrgyzstan NATALIA KRAVTSOVA
9 Poland JOANNA DAMINSKA 9 Latvia NATALJA GASANE
10 Poland MALGORZATA OSTROWSKA 10 Poland JOANNA DAMINSKA
11 Russia IRINA MAZURENKO 11 Poland MALGORZATA OSTROWSKA
12 Russia LUIZA GABUEVA 12 Russia LUIZA GABUEVA
13 Slovakia LUCIA DEBNAROVA 13 Russia OLGA TERPELOVA
14 Spain SONIA MIRAS 14 Slovakia LUCIA DEBNAROVA
15 Sweden ERIKA BENGTSSON 15 Spain SONIA MIRAS
16 Sweden SARA NYBERG 16 Sweden ERIKA BENGTSSON
17 Turkey ARZU KUSLAR 17 Sweden SARA NYBERG
18 Turkey ZEKIYE YILDIRIM 18 Turkey ARZU KUSLAR
19 Turkey ZEKIYE YILDIRIM
—————————————————— ——————————————————
Senior Women 65 kg Left Hand Senior Women 65 kg Right Hand
1 Brazil CLELIA GOULART 1 Brazil CLELIA GOULART
2 Czech Republic LENKA VOJTKOVA 2 Czech Republic LENKA VOJTKOVA
3 Kazakhstan OLGA SHLIZHEVSKAYA 3 Italy LAYLA LAMPARELLI
4 Kazakhstan OLGA TIMUKINA 4 Japan MICHIKO SAKUMA
5 Poland MARLENA WAWRZYNIAK 5 Kazakhstan OLGA SHLIZHEVSKAYA
6 Russia DILBAR MUSINA 6 Kazakhstan OLGA TIMUKINA
7 Russia IRINA GLADKAIA 7 Russia DILBAR MUSINA
8 Sweden FIA REISEK 8 Russia IRINA GLADKAIA
9 Sweden LISA SKOGLUND 9 Sweden FIA REISEK
10 Ukraine KSENIIA BEZUHLA 10 Sweden LISA SKOGLUND
11 United States DEBBIE BANAIAN 11 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
12 United States DEBBIE BANAIAN
—————————————————— ——————————————————
Senior Women 70 kg Left Hand Senior Women 70 kg Right Hand
1 Brazil GABRIELA VASCONCELOS 1 Brazil GABRIELA VASCONCELOS
2 Canada SYLVIE DUFRESNE 2 Canada SYLVIE DUFRESNE
3 Egypt FATMA HUSSEIN 3 Egypt FATMA HUSSEIN
4 Hungary BRIGITTA IVANFI 4 Hungary BRIGITTA IVANFI
5 Poland MARTA OPALINSKA 5 Russia ELENA VORONCHIHINA
6 Russia ELENA VORONCHIHINA 6 Slovakia DAGMAR PETROVA
7 Slovakia DAGMAR PETROVA 7 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
8 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
—————————————————— ——————————————————
Senior Women 80 kg Left Hand Senior Women 80 kg Right Hand
1 Canada CHANTAL LEDUC 1 Canada CHANTAL LEDUC
2 Russia EVGENIIA FOMINA 2 Russia EVGENIIA FOMINA
3 Russia IRINA MAKEEVA 3 Russia IRINA MAKEEVA
4 Sweden SARA OLOFSSON 4 Sweden SARA OLOFSSON
5 Turkey AYSU DAMAR 5 Turkey AYSU DAMAR
6 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO 6 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO
—————————————————— ——————————————————
Senior Women +80 kg Left Hand Senior Women +80 kg Right Hand
1 Brazil ABADIA ELIAS 1 Brazil ABADIA ELIAS
2 Brazil HELENICE ALMEIDA 2 Brazil HELENICE ALMEIDA
3 Egypt GIHAN MOUSTAFA 3 Egypt GIHAN MOUSTAFA
4 India JINCYMOL SEBASTIAN 4 India JINCYMOL SEBASTIAN
5 Italy CARMELA D\’APICE 5 Italy CARMELA D\’APICE
6 Kazakhstan ANTONINA LISSYANSKAYA 6 Kazakhstan ANTONINA LISSYANSKAYA
7 Latvia ZANNA CINGULE 7 Latvia ZANNA CINGULE
8 Russia VALENTINA FEDOSEEVA 8 Russia VALENTINA FEDOSEEVA
9 Russia VIKTORIA VORONINA 9 Russia VIKTORIA VORONINA
10 Sweden KRISTINA JONSSON 10 Sweden KRISTINA JONSSON
11 United States CATHY MERRILL 11 United States CATHY MERRILL
12 United States MARY MCCONNAUGHEY 12 United States MARY MCCONNAUGHEY
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 55 kg Left Hand Senior Men 55 kg Right Hand
1 Brazil FILIPE BENCI 1 Brazil FILIPE BENCI
2 Canada WILL SARTY 2 Canada WILL SARTY
3 Egypt AHAMED ELSAYED 3 Egypt AHAMED ELSAYED
4 Georgia ALEKS PRETSUASHVILI 4 Georgia ALEKS PRETSUASHVILI
5 India MONOJ DEBNATH 5 India MONOJ DEBNATH
6 Japan MITSUHIRO DANJO 6 Iran SAEID AZARI
7 Japan TSUTOMU ODAGIRI 7 Japan KATSUKI SHIIYA
8 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN 8 Japan MITSUHIRO DANJO
9 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK 9 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN
10 Malaysia AGUS HAIRUDIN 10 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK
11 Russia ASLAN HAPAEV 11 Malaysia AGUS HAIRUDIN
12 Russia IREK ZIIATDINOV 12 Malaysia NOR AHMAD FAKEH .
13 Ukraine DMYTRO BEZKOROVAINYI 13 Russia ASLAN HAPAEV
14 Ukraine ROMAN AGAIEV 14 Russia IREK ZIIATDINOV
15 Turkey MEHMET CETINKAYA
16 Ukraine DMYTRO BEZKOROVAINYI
17 Ukraine ROMAN AGAIEV
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 60 kg Left Hand Senior Men 60 kg Right Hand
1 Armenia ASHOT ADAMYAN 1 Armenia ASHOT ADAMYAN
2 Brazil ISRAEL MEIRA 2 Brazil ISRAEL MEIRA
3 Canada BOGDAN MARFEI 3 Canada BOGDAN MARFEI
4 Egypt GHARIB MAHMOUD 4 Egypt GHARIB MAHMOUD
5 Egypt SAID ALY 5 Egypt SAID ALY
6 Georgia VILENI GABRAVA 6 Georgia VILENI GABRAVA
7 Germany FABIAN TAEGER 7 Germany FABIAN TAEGER
8 Germany JAN TAEGER 8 Germany JAN TAEGER
9 Japan KODAI ITO 9 India TLAGRIMAWIA —
10 Japan TAICHI SUEKUNI 10 Iran AKBAR HABIBOLLAHZADEH
11 Kazakhstan RUSTAM MALIKOV 11 Iran HOSSEIN HABIBOLLAHZADEH
12 Kazakhstan YERZHAN ABILDA 12 Italy THOMAS MANGHI
13 Kyrgyzstan IBRAGIM ALIEV 13 Japan TAICHI SUEKUNI
14 Malaysia RANDO JHANSER LONNI 14 Kazakhstan RUSTAM MALIKOV
15 Russia KAZBEK CHAGAROV 15 Kazakhstan YERZHAN ABILDA
16 Russia VLADIMIR KUTCYK 16 Kyrgyzstan IBRAGIM ALIEV
17 Turkey EMRE ALBAS 17 Malaysia CYPRIAN SAMUEL
18 Turkey ISMAIL TURKER 18 Malaysia MUHAMMAD JUMADI YUSUF
19 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN 19 Russia ALI CHIPCHIKOV
20 Uzbekistan BOBOKUL KHUSANOV 20 Russia ROMAN TSEREKAEV
21 Uzbekistan SARDOR KHUDAYBERDIEV 21 Spain VICTOR SAGRA
22 Turkey EMRE ALBAS
23 Turkey ISMAIL TURKER
24 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN
25 Uzbekistan BOBOKUL KHUSANOV
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 65 kg Left Hand Senior Men 65 kg Right Hand
1 Brazil ERICO DIAMANTE 1 Brazil ERICO DIAMANTE
2 Brazil SAMUEL ARAUJO 2 Brazil SAMUEL ARAUJO
3 Egypt ANDRIA JOSEPH 3 Egypt ANDRIA JOSEPH
4 Egypt SALAHELDIN ASHRAF 4 Georgia JAMBULI VIBLIANI
5 Georgia JAMBULI VIBLIANI 5 India RINIL XAVIER
6 Kazakhstan NURZHAN DUKIYEV 6 Iran BABAK FARAJOLLAHIALISHAH
7 Kazakhstan VALI FARAJOV 7 Kazakhstan NURZHAN DUKIYEV
8 Malaysia ABDUL RAZAK HADEZIR 8 Kazakhstan VALI FARAJOV
9 Malaysia JOFFEY JOLLY 9 Malaysia ABDUL RAZAK HADEZIR
10 Russia KONSTANTIN KAZACHIN 10 Malaysia JOFFEY JOLLY
11 Russia OLEG CHERKASOV 11 Russia ASLAN BESLANEEV
12 Spain IVAN PORTELA 12 Russia OLEG CHERKASOV
13 Uzbekistan SHUKHRAT KHUSANOV 13 Spain IVAN PORTELA
14 Spain LORENZO VILLAR
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 70 kg Left Hand Senior Men 70 kg Right Hand
1 Australia JOHN BOWLEY 1 Australia JOHN BOWLEY
2 Brazil BRUNO PEDRO 2 Brazil BRUNO PEDRO
3 Bulgaria GEORGI GAIDARDZHIEV 3 Bulgaria GEORGI GAIDARDZHIEV
4 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV 4 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV
5 China LI XI 5 China LI XI
6 China XIN YA 6 China XIN YA
7 Egypt MOHAMED SALAHELDIN 7 Egypt SALAHELDIN ASHRAF
8 Georgia VEPKHVIA SAMKHARADZE 8 Georgia VEPKHVIA SAMKHARADZE
9 Hungary ALEX BARZSO 9 Germany MATTHIAS SCHLITTE
10 Japan TATSUO MITSUMOTO 10 Hungary ALEX BARZSO
11 Japan TOMOKAZU SHIBUYA 11 Japan HIDETO FUJI
12 Kazakhstan MAGZHAN SHAMIYEV 12 Japan TOMOKAZU SHIBUYA
13 Kazakhstan ZAIR AKHMEDOV 13 Kazakhstan MAGZHAN SHAMIYEV
14 Malaysia MOHD NIZAR YUSOF 14 Kazakhstan ZAIR AKHMEDOV
15 Malaysia SAIFUL NIZAM RAZALI 15 Malaysia MOHD NIZAR YUSOF
16 Poland MARIUSZ PODGORSKI 16 Malaysia MOHD ZAMRI SAAD
17 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV 17 Poland MARIUSZ PODGORSKI
18 Russia EVGENII PAK 18 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV
19 Spain ARMANDO GARCIA 19 Russia HETAG DZITIEV
20 Turkey ENGIN TERZI 20 Spain ARMANDO GARCIA
21 Turkey EVREN S ARSLAN 21 Turkey ENGIN TERZI
22 Ukraine SERGIY MELNYK 22 Turkey EVREN S ARSLAN
23 Uzbekistan SARVAR RASHIDOV 23 Ukraine SERGIY MELNYK
24 United States VAZGEN SOGHOYAN
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 75 kg Left Hand Senior Men 75 kg Right Hand
1 Armenia VREZH SEDRAKYAN 1 Armenia VREZH SEDRAKYAN
2 Australia ALFRED CAUKER 2 Australia ALFRED CAUKER
3 Australia GRANT TOLENTINO 3 Australia GRANT TOLENTINO
4 Bulgaria DIMITAR YULEV 4 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI
5 Bulgaria SASHO ANDREEV 5 Bulgaria SASHO ANDREEV
6 Canada SHEA DICKIE 6 Canada SHEA DICKIE
7 Egypt MOKHTAR ABDELNASER 7 Egypt MOHAMED SALAHELDIN
8 Georgia BEKA TAVBERIDZE 8 Egypt MOKHTAR ABDELNASER
9 Georgia DAVIT SAMUSHIA 9 Georgia BEKA TAVBERIDZE
10 Greece DIMITRIS FILIKIDIS 10 Georgia DAVIT SAMUSHIA
11 Japan MASAKAZU ITAKURA 11 Greece DIMITRIS FILIKIDIS
12 Japan TAKASHI KUSAKA 12 India VIJEESH MANAKKAPARAMBU. MOHANAN
13 Kazakhstan SHYNBOLAT RAIKHANOV 13 Indonesia EDY –
14 Kazakhstan VLADIMIR MATCHENKO 14 Indonesia NURPAN EFFENDI
15 Kyrgyzstan RAVSHAN ABDURAKHIMOV 15 Japan WATARU NISHIKAWA
16 Malaysia GOH THIAN WEAI 16 Kazakhstan SHYNBOLAT RAIKHANOV
17 Malaysia HAIRUL NAZLI ABD HALIM 17 Kazakhstan VLADIMIR MATCHENKO
18 Norway JOERGEN-ANDRE PEDERSEN 18 Kyrgyzstan RAVSHAN ABDURAKHIMOV
19 Norway ROBERT GRAVDAL 19 Malaysia KU RASHID KU RUBI
20 Poland DARIUSZ GROCH 20 Malaysia YASSER ARSWAD ABU
21 Romania VIOREL DOBRIN 21 Norway JOERGEN-ANDRE PEDERSEN
22 Russia ALEKSANDR BULENKOV 22 Poland DARIUSZ GROCH
23 Russia ZAUR SAITOV 23 Romania VIOREL DOBRIN
24 Sweden PATRIK BERG 24 Russia ALEKSANDR BULENKOV
25 Turkey HAMZA ZIYPAK 25 Russia VADIM AKPEROV
26 Turkey MIRZA BILAL 26 Sweden PATRIK BERG
27 Ukraine LENUR KATAIEV 27 Turkey HAMZA ZIYPAK
28 Ukraine ROMAN RIABTSEV 28 Turkey MIRZA BILAL
29 Ukraine LENUR KATAIEV
30 Ukraine ROMAN RIABTSEV
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 80 kg Left Hand Senior Men 80 kg Right Hand
1 Australia RYAN BOWEN 1 Australia RYAN BOWEN
2 Brazil CLEITON BATISTA 2 Brazil CLEITON BATISTA
3 Brazil MARCOS SANTOS 3 Brazil MARCOS SANTOS
4 Bulgaria KALOYAN TUMBEV 4 Bulgaria KALOYAN TUMBEV
5 Bulgaria STEFAN MALINOV 5 Bulgaria STEFAN MALINOV
6 Canada ANTHONY D\’ANTONIA 6 Canada ANTHONY D\’ANTONIA
7 Canada CLAYTON FAULCONER 7 Canada CLAYTON FAULCONER
8 China ZHANG XU 8 China ZHANG XU
9 China ZHAO ZIRUI 9 China ZHAO ZIRUI
10 Egypt ESLAM MAKRAM 10 Egypt ESLAM MAKRAM
11 Egypt SHERIF ADEL GALAL 11 Egypt SHERIF ADEL GALAL
12 Georgia ZAZA TABAGARI 12 Georgia ZAZA TABAGARI
13 Georgia ZURAB TAVBERIDZE 13 Georgia ZURAB TAVBERIDZE
14 Hungary DAVID SOMOGYI 14 Hungary DAVID SOMOGYI
15 India ARUP RAJKONWAR 15 India ARUP RAJKONWAR
16 Japan KAZUKI KASHIMOTO 16 Kazakhstan ALEXANDR BALASHOV
17 Kazakhstan ALEXANDR BALASHOV 17 Kazakhstan SERGEY YERMOLCHIK
18 Kazakhstan SERGEY YERMOLCHIK 18 Kyrgyzstan ARTEM MARTYNOV
19 Kyrgyzstan ARTEM MARTYNOV 19 Kyrgyzstan MUNARBEK MATMYRZAEV
20 Kyrgyzstan MUNARBEK MATMYRZAEV 20 Malaysia MUHAMMAD HANIFF MUSTAFA
21 Malaysia MUHAMMAD HANIFF MUSTAFA 21 Malaysia RONI ISKANDAR MANSOR
22 Norway BJOERNAR ANDRE SAND MARTINSEN 22 Norway BJOERNAR ANDRE SAND MARTINSEN
23 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI 23 Norway OEYVIND BIRKELAND
24 Russia ANDREI RIKERT 24 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI
25 Russia RUSLAN NABIEV 25 Russia AKHMAD BATCHAEV
26 Sweden GLENN BENGTSSON 26 Russia KHADZHIMURAT ZOLOEV
27 Sweden NICLAS LINDBERG 27 Sweden GLENN BENGTSSON
28 Turkey DURSUN ONDER 28 Sweden NICLAS LINDBERG
29 Ukraine BOHDAN IVAKHNENKO 29 Switzerland PASCAL GIRARD
30 Ukraine OLEH ZHOKH 30 Taiwan LIN WEI KUO
31 Uzbekistan DMITRIY DOKUCHAEV 31 Taiwan TSAI WEI JEN
32 Uzbekistan JAVAD NORKULOV 32 Turkey DURSUN ONDER
33 Turkey OGUZHAN KOCAK
34 Ukraine BOHDAN IVAKHNENKO
35 United States SIMON BERRIOCHOA
36 Uzbekistan DMITRIY DOKUCHAEV
37 Uzbekistan JAVAD NORKULOV
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 85 kg Left Hand Senior Men 85 kg Right Hand
1 Australia ANDREW MANFRE 1 Australia ANDREW MANFRE
2 Australia CHRISTOPHER CARLE 2 Australia CHRISTOPHER CARLE
3 Bulgaria PLAMEN DIMITROV 3 Bulgaria PLAMEN DIMITROV
4 Bulgaria STEFAN LENGAROV 4 Bulgaria STEFAN LENGAROV
5 China CHEN JUNLIN 5 China CHEN JUNLIN
6 China ZHANG TAO 6 Egypt ALLAAALDIN AYMAN
7 Egypt ALLAAALDIN AYMAN 7 Egypt MOHAMED ATEF
8 Egypt MOHAMED ATEF 8 Finland JUHA SALMINEN
9 Finland JUHA SALMINEN 9 Georgia GIORGI TVALIASHVILI
10 Georgia JABA GETIASHVILI 10 Georgia ZAZA KOBAIDZE
11 Georgia ZAZA KOBAIDZE 11 Germany DIETER SPANNAGEL
12 Germany DIETER SPANNAGEL 12 Germany SANDRO THORMANN
13 Germany SANDRO THORMANN 13 Kazakhstan ANDREY STEPANCHUK
14 Kazakhstan ANDREY STEPANCHUK 14 Kazakhstan KYDYRGALI ONGARBAYEV
15 Kazakhstan KYDYRGALI ONGARBAYEV 15 Malaysia CALVEEN PETRUS
16 Malaysia JASON NORMAN TULUGAN TIBOK 16 Malaysia JASON NORMAN TULUGAN TIBOK
17 Netherlands MEINDERT NENTJES 17 Netherlands MEINDERT NENTJES
18 Russia MAKSIM CHERSKIY 18 Russia ALEXANDER LOGVIN
19 Russia MUHARBEK KARAEV 19 Russia MAKSIM CHERSKIY
20 Spain RICHARD ARROYO 20 Spain RICHARD ARROYO
21 Sweden ERIK OLSSON 21 Sweden NIKLAS NANNESTAD
22 Sweden NIKLAS NANNESTAD 22 Turkey UNAL TURKER
23 Turkey UNAL TURKER 23 Turkey VEDAT BOZBEY
24 Turkey VEDAT BOZBEY 24 Ukraine MGER MUSAELIAN
25 Ukraine MGER MUSAELIAN 25 Uzbekistan ABDULATIF UMAROV
26 Uzbekistan ABDULATIF UMAROV 26 Uzbekistan KUDRATULLO NIYAZI
27 Uzbekistan KUDRATULLO NIYAZI
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 90 kg Left Hand Senior Men 90 kg Right Hand
1 Australia DANNY TESCH 1 Australia DANNY TESCH
2 Australia PHIL RASMUSSEN 2 Australia RORY MAGNABOSCO
3 Brazil GIUSEPPE PANZETTI 3 Brazil GIUSEPPE PANZETTI
4 Brazil MARCIO MENEGUETTI 4 Brazil MARCIO MENEGUETTI
5 Bulgaria LYBOMIR MILANOV 5 Bulgaria LYBOMIR MILANOV
6 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV 6 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV
7 Czech Republic MILAN HYRSAL 7 Czech Republic MILAN HYRSAL
8 Egypt MOHAMED ABDELMOATI 8 Egypt MOHAMED ABDELMOATI
9 Georgia GOGA GOGILAVA 9 Georgia GOGA GOGILAVA
10 Georgia IRAKLI GAMTENADZE 10 Georgia IRAKLI GAMTENADZE
11 Greenland MINIK JOHANSEN 11 Greenland MINIK JOHANSEN
12 Italy ERMES GASPARINI 12 Italy ERMES GASPARINI
13 Kazakhstan MAXIM PURAKHIN 13 Italy ERMES PAGANIN
14 Kazakhstan YEVGENIY GETALO 14 Kazakhstan MAXIM PURAKHIN
15 Kyrgyzstan DMITRII KRAVTSOV 15 Kazakhstan YEVGENIY GETALO
16 Romania STEFAN TAMAS 16 Kyrgyzstan DMITRII KRAVTSOV
17 Russia ARTEM TAINOV 17 Malaysia BONG KIM BOON
18 Russia SPARTAK ZOLOEV 18 Romania ALIN SANDU
19 South Africa RYNO OOSTHUIZEN 19 Romania STEFAN TAMAS
20 Sweden DANIEL SUNDKVIST 20 Russia ROMAN FILIPPOV
21 Turkey DENIZ KAN 21 Russia SPARTAK ZOLOEV
22 Ukraine IEVGENII PRUDNYK 22 South Africa RYNO OOSTHUIZEN
23 Spain RAUL FERNÁNDEZ
24 Sweden DANIEL SUNDKVIST
25 Turkey DENIZ KAN
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 100 kg Left Hand Senior Men 100 kg Right Hand
1 Armenia ARMEN CHAPUKHYAN 1 Armenia ARMEN CHAPUKHYAN
2 Australia BRETT COUTTS 2 Australia BRETT COUTTS
3 Australia RORY MAGNABOSCO 3 Bulgaria EMIL ILCHEV
4 Bulgaria EMIL ILCHEV 4 Bulgaria MITKO PETROV
5 Bulgaria MITKO PETROV 5 Canada DAN KADLEC
6 Canada DAN KADLEC 6 Canada SHAWN ROSS
7 China XU JINSHAN 7 China XU JINSHAN
8 Egypt MOHAMED HASSAN ABDELHAY 8 Egypt MOHAMED HASSAN ABDELHAY
9 Egypt MOHAMED SAIED 9 Egypt MOHAMED SAIED
10 France PRADINES AYMERIC 10 France PRADINES AYMERIC
11 Georgia RACHO GAKHARIA 11 Georgia RACHO GAKHARIA
12 Georgia VASILI DAUTASHVILI 12 Georgia VASILI DAUTASHVILI
13 Italy FRANK LAMPARELLI 13 India ARJUN SINGH
14 Italy LUTAI ADRIAN VASILE BOGDAN 14 India SAMEER VAZHOT.THAZHAM
15 Japan HIROYUKI MIYAZAKI 15 Italy FRANK LAMPARELLI
16 Kazakhstan ALEXANDR GETALO 16 Italy LUTAI ADRIAN VASILE BOGDAN
17 Kazakhstan GEORGIY DZERANOV 17 Japan HIROYUKI MIYAZAKI
18 Malaysia ABDUL RAHMAN M. ABDULLAH 18 Kazakhstan ALEXANDR GETALO
19 Malaysia AZMY NEN 19 Kazakhstan GEORGIY DZERANOV
20 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI 20 Latvia MARIS KALEJS
21 Russia ANDREI KOROLEV 21 Malaysia SAEDON ABU BAKAR
22 Russia VITALII LALETIN 22 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI
23 South Africa TERENCE OPPERMAN 23 Russia PAVEL GAVRIK
24 Spain MARCO ANTONIO RODRIGUEZ 24 Russia VITALII LALETIN
25 Spain RUMEN DRAGANOV 25 South Africa TERENCE OPPERMAN
26 Sweden STEFAN SVENSSON 26 Spain MARCO ANTONIO RODRIGUEZ
27 Turkey SAHIP CAGLAR 27 Spain RUMEN DRAGANOV
28 Turkey TUNCAY BASARAN 28 Sweden STEFAN SVENSSON
29 Ukraine AYDER ALIDINOV 29 Turkey SAHIP CAGLAR
30 Ukraine DMYTRO BONDARENKO 30 Turkey TUNCAY BASARAN
31 Ukraine AYDER ALIDINOV
32 Ukraine DMYTRO BONDARENKO
—————————————————— ——————————————————
Senior Men 110 kg Left Hand Senior Men 110 kg Right Hand
1 Belarus KANSTANTIN SMIRNOV 1 Belarus KANSTANTIN SMIRNOV
2 Brazil VITOR POS 2 Brazil VITOR POS
3 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV 3 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV
4 Czech Republic MARTIN VODAK 4 Czech Republic MARTIN VODAK
5 Egypt IBRAHIM HELMY 5 Egypt IBRAHIM HELMY
6 Egypt MOHAMED MAHFOUZ 6 Egypt MOHAMED MAHFOUZ
7 Georgia GENADI KVIKVINIA 7 Georgia GENADI KVIKVINIA
8 Georgia LEVAN KHAVTASI 8 Georgia LEVAN KHAVTASI
9 Iran BEHZAD KHADEMI 9 India JASBIR CHHAWLA
10 Japan DAISHI FUJIWARA 10 Indonesia SIROJUDIN –
11 Japan YUICHI NAKAYAMA 11 Iran BEHZAD KHADEMI
12 Kazakhstan ILYA ILIN 12 Japan DAISHI FUJIWARA
13 Kazakhstan OLEG SAZONOV 13 Japan YUICHI NAKAYAMA
14 Kyrgyzstan EVGENII LUKIANOV 14 Kazakhstan ILYA ILIN
15 Romania SABIN BADULESCU 15 Kazakhstan OLEG SAZONOV
16 Russia DMITRII TCIMBALIUK 16 Kyrgyzstan EVGENII LUKIANOV
17 Russia IVAN MATYUSHENKO 17 Romania SABIN BADULESCU
18 South Africa DANIEL BEZUIDENHOUT 18 Russia DMITRII KACHAN
19 Sweden MARTIN SOHLIN 19 Russia IVAN MATYUSHENKO
20 Turkey ENGIN ERDOGAN 20 South Africa DANIEL BEZUIDENHOUT
21 Ukraine ANTON KALIAZIN 21 Sweden MARTIN SOHLIN
22 United States OLEG KASATKIN 22 Taiwan SUNG YU LUN
23 Turkey ENGIN ERDOGAN
24 Ukraine ANTON KALIAZIN
25 United States OLEG KASATKIN
—————————————————— ——————————————————
Senior Men +110 kg Left Hand Senior Men +110 kg Right Hand
1 Belarus VIACHESLAU SHARAGOVICH 1 Belarus VIACHESLAU SHARAGOVICH
2 Bulgaria GEORGI TSVETKOV 2 Bulgaria GEORGI TSVETKOV
3 Czech Republic DUSAN TESARIK 3 China SONG WENSI
4 Egypt AHMED MANNA 4 Czech Republic DUSAN TESARIK
5 Egypt SAYED AWAD 5 Egypt AHMED MANNA
6 Georgia LEVAN SAGINASHVILI 6 Egypt SAYED AWAD
7 Italy MANUEL BATTAGLIA 7 Georgia LEVAN SAGINASHVILI
8 Japan KATSUO NAKAMATSU 8 India ISMAYIL THARAYIL VEEDU SHAMZUDHEEN
9 Kazakhstan ALEXANDR KOBESSOV 9 Italy MANUEL BATTAGLIA
10 Kazakhstan IGOR KUZMIN 10 Japan KATSUO NAKAMATSU
11 Malaysia BONG KIM TIAN 11 Kazakhstan ALEXANDR KOBESSOV
12 Malaysia JOHNNIE JAMES MAJANAN 12 Kazakhstan IGOR KUZMIN
13 Pakistan FAISAL ALI 13 Malaysia BONG KIM TIAN
14 Russia DMITRII SILAEV 14 Malaysia JOHNNIE JAMES MAJANAN
15 Russia OLEG MELENTEV 15 Pakistan FAISAL ALI
16 Sweden ERIK FAHLGREN 16 Poland SLAWOMIR GLOWACKI
17 Sweden RONNY DAHL 17 Russia DMITRII PAVIN
18 Switzerland CHRISTOPH LADU 18 Russia DMITRII SILAEV
19 Turkey AHMET BORA GUNER 19 Sweden ERIK FAHLGREN
20 Turkey ARIF ERTEM 20 Sweden RONNY DAHL
21 United States DEREK SMITH 21 Switzerland CHRISTOPH LADU
22 Turkey AHMET BORA GUNER
23 Turkey ARIF ERTEM
24 United States DEREK SMITH
—————————————————— ——————————————————

This table was made by XSportNews.com, using the official starting list from waf-armwrestling.com:
(If you copy this table, please also add a link to this article)

Click to view all articles about #