LIVE: Arnold Classic Australia Armwrestling Cup & Supermatches at Arnold Classic Australia 2015

LiveStream: 2015 ACA – Arm Wrestling, Kettlebell, Bodybuilding (Saturday…

Source: My Sport Live – 2015 Arnold Classic Australia

Australian Armwrestling Federation:

Arnold Classic Australia Armwrestling Cup – MAIN DRAW

80kg
1. Joffey Jolly (MAL)
2. Valen Low (SIN)
3. Grant Tolentino (AUS)
4. Zurab Kavtaradze (NZ)
5. Ryan Bowen (AUS)
6. Nizar Yusof (MAL)
7. Sam Saffuri (AUS)
8. Lans Woodriffe (NZ)

95kg
1. Book Suitwat (THAI)
2. Jolly Johnson (MAL)
3. Ryan Phillips (AUS)
4. Anton Van Der Westhuizen (NZ)
5. Leandro Jesus (AUS)
6. Torpz Domett (NZ)
7. Phil Rasmussen (AUS)
8. Danny Tesch (AUS)

95kg+
1. Guntars Baikovs (AUS)
2. Maatewari Heta-Morris (NZ)
3. Doug Fatafehi (AUS)
4. Ryan Scott (AUS)
5. Brett Coutts (AUS)
6. Adam Laura (AUS)
7. Matthew Scott (AUS)
8. Paul Wild (NZ)

This draw is ordered from top seed to bottom seed with the top 4 consisting of the #1 ranked competitors in their respective countries and the remaining seeds inserted between based on country ranking.
First Rounds as follows:
1 v 8
2 v 7
3 v 6
4 v 5

Arnold Classic Australia 2015 Medals │ Photo Source: Australian Armwrestling Federation
Arnold Classic Australia 2015 Medals │ Photo Source: Australian Armwrestling Federation

Click to view all articles about #

Australian Armwrestling Federation:

All main draw competitors at the Arnold Classic Australia next weekend and Supermatch winners will receive one of these amazing Arnold’s medals possibly even presented by the great man himself 🙂

Australian Armwrestling Federation:

” *** UPDATED Arnold Classic Supermatches ***

Due to changes in the MAIN TOURNAMENT TIMES, please take note of the NEW start times.

Please REGISTER 30 MINUTES BEFORE YOUR MATCH AT THE AAF BOOTH. Contact your State Rep to pick up your competitors entry pass that gives free entry over the 3 days.

SATURDAY (14th March)
10.30am Adam Stiffanic v Murray McKay LEFT
10.45am Matt Shipard v Semion Buryat LEFT
11.00am Jarrod Riordan v Wayne Bowen RIGHT
11.15am Jordan Davis v Furkan Uzun RIGHT
11.15am Dolton Ugljesa v Simran Grewal LEFT
11.30am ET Vester v Paul Russon RIGHT
11.45am Chris Brindley v Ryan McLaren RIGHT
12.00pm Matt Scott v Doug Fatafehi LEFT
12.15pm Chris Brindley v Tim Gadsby LEFT HOOK MATCH
1.45pm Simran Grewal v Stephan Vester RIGHT
2.00pm Book v Wayne Bowen LEFT
2.00pm Semion Buryat v Jay Puthusseri RIGHT
2.15pm ET Vester v Paul Russon LEFT
2.30pm Jordan Davis v Furkan Uzun LEFT
2.30pm Matt Shipard v Iskandar Alam Tuah RIGHT
2.45pm Stephan Vester v Ryan McLaren LEFT
ANZAC Mayhem
4.30pm Grant Tolentino v Anton Van Der Westhuizen LEFT
4.30pm Torpz Domett v Alfred Caulker LEFT
4.30pm Lans Woodriffe v Jesse Johnson LEFT

SUNDAY (15th March)
10.45am Tom Ugljesa v Leon Carlier LEFT
11.00am Ryan Scott v Adam Laura LEFT
11.15am Rory Magnabosco v Kurt Fickling RIGHT
11.30am Phil Rasmussen v Leandro Jesus LEFT
11.45am Randeep v Leon Carlier RIGHT
11.45am Cole Pepperell v Tom Ugljesa RIGHT
12.00pm Maat Heta-morris v Brett Coutts LEFT
12.15pm Tim Gatsby v Greg Golden RIGHT
12.15pm Adam Stiffanic v Branko Marinkovic RIGHT
12.30pm Peter Cutting v Murray McKay RIGHT
12.45pm Rory Magnabosco v Kurt Fickling LEFT
1.00pm Ryan Bowen v Valen Low LEFT
1.15pm Andy Boznich v Dave Clark RIGHT
1.30pm Ashraf Alam v Tim Graham RIGHT
1.45pm Zil Fadli v Alfred Caulker RIGHT
2.00pm Branko Marinkovic v Peter Cutting LEFT
2.15pm Duan Beckett v Dolton Ugljesa RIGHT
2.30pm Ashraf Alam v Greg Golden LEFT
2.30pm Andy Boznich v Tim Graham LEFT
2.45pm Zil Fadli v Joe Hudec LEFT
3.00pm Nizar Yusof v Zurab Kavtaradze LEFT
3.15pm Cole Pepperell v Brendan Downes LEFT ”

Source: Australian Armwrestling Federation

Click to view all articles about #

Arnold Classic Australia 2015 Medals │ Photo Source: Australian Armwrestling Federation
Arnold Classic Australia 2015 Medals │ Photo Source: Australian Armwrestling Federation

Click to view all articles about #