RESULTS: Ivan Matyushenko wins the “Anas” mosque tournament in Chistopol │30 March 2013

See all the articles about ►  ◄

Ivan Matyushenko - "Anas" mosque tournament in Chistopol - 30 March 2013
Ivan Matyushenko – “Anas” mosque tournament in Chistopol │ 30 March 2013
Image Source: IronWorld.ru (Julia Khozyainova)
  • The tournament was organized by the beautiful WAF Master Referee and armwrestler –  of Chistopol Armsport Association.
  • The tournament had a total prize fund of 250 000 rubles (~6 200 Euros / ~8 000 US$)

Original –IronWorld.ruGoogle Translate:
From 29 to 30 March in Chistopol Arm wrestling tournament was held for the prize of the mosque, “Anas”, took part in the tournament 218 athletes from various regions of Moscow, Tatarstan, Dagestan, Chechnya, Volgograd, Ulyanovsk region, and many others. The organizer of the tournament is Talgat Akhmetzyanov, now head of the fraternity Chistopol in Kazan – at his own expense he built a mosque, “Anas,” calling her father’s name. Among the girls in the category up to 65 kg first place was Catherine Malkov, over 65 kg was the first Valeria Maryankova. In the category of 65 kg in women beat Victoria Garanina in more than 65 kg – Victoria Voronina, representatives of the team “Tchistopol RT”. In the 65 kg category at the junior won the first Arthur Gizdatulin, 75 kg – Ilsur Hustudinov and over 75 kg won by Dmitry Skvortsov. Among men in the 65 kg category winner was Hamidulllin Rome, 75 kg – Magomed Feremazov, and the largest male category – 85 kg – (28 members) first place was won by Alexey Rumyantsev.

Ivan Matyushenko, representing the team in Moscow, won first place in the category of up to 100 kg, and was the winner in the open category. Ivan shared his impressions of past competitions:

“The tournament took place at the highest level, which is rare events are so exciting, rapidly and dynamically. Nice work of secretaries and judges. The composition of the decent, presented many regions, the overall high level of the participants. The tournament was truly an all-Russian. Interesting was the opening event. Cognitive performance was to listen to the chief organizer of the competition Talgat Akhmetzyanova. There were speeches of clerics of both Islam and Orthodox Christianity. The tournament was remembered friendly atmosphere, beautiful struggle and great prizes. Especially memorable duels Eldar Aliskendarova, Alexei Rumyantsev, Marcel Khairetdinova Zelimkhan Ismailov, Andrei Grishin, Radhika Kamalova, Rome Khamidullina. For me, as a whole, the competition was easy. Surprised Alexei Rumyantsev of Chistopolya – did not expect it at such a high level, wrestled with him as an equal. However, there is nothing to be surprised, Chistopolya team – one of the strongest in Russia. Only positive impressions. Thank you so much for inviting Urazgildeevoy Venus. Be sure to want to visit this tournament next year. ”

The results of the competition – in the application.

Original –IronWorld.ru │ Google Translate

This table was made by XSportNews.com, by translating and adjusting the official results from Chistopol Armsport Association:

(If you copy this results table, please also add a link to this article)

Final protocol
RUSSIAN TOURNAMENT PRIZES FOR MOSQUE “Anas”
Chistopol 29-31 March 2013
Number of teams : The Republic of Tatarstan, Chuvashia Republic, the Republic of Mari El, Respulika Bashkortostan, Udmurtia Republic, Chechnya, Dagestan, Ulyanovka region, Samara, Nizhny Novgorod region, Saratov Region, Orenburg, Volgograd, Moscow.
Number of participants: – 218 , of whom are women – 36 people., men – 182 people.;
Girls 65 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Catherine Malkova Chistopol RT 1 25 1 25 50 1
2 Fazdalova Adel Chistopol RT 2 17 3 9 26 2
3 Zoryankina Xenia Chistopol RT 3 9 2 17 26 3
4 Natalia Zaznobin Chistopol RT 4 5 4 5 10 4
5 Kostrigina Marina Chistopol RT 6 2 5 2 4 5
6 Khabibullina Endzhe Tyulyachi RT 5 3 8 0 3 6
7 Elvira Tazetdinova Ulyanovsk region. 8 0 6 3 3 7
8 Vafina Alsou Chistopol RT 7 0 7 0 0 8
Girls +65 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Valeria Marienkov Chistopol RT 1 25 1 25 50 1
2 Akhmetzyanova Laysan Tyulyachi RT 2 17 2 17 34 2
3 Zakirov Albina Chistopol RT 3 9 3 9 18 3
4 Malygina Victoria Nizhegorodskaya.obl 4 5 4 5 10 4
5 Minnehanova Ayzilya Baltasi RT 5 3 5 3 6 5
6 Ekaterina Ivanova Chuvashia 6 2 6 2 4 6
Women 65 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Garanina Victoria Chistopol RT 1 25 2 17 42 1
2 Mussina Dilbar Kazan Tatarstan 3 9 1 25 34 2
3 Julia Khalfina Bashkiria 2 17 3 9 26 3
4 Catherine Malkova Chistopol RT 5 2 4 5 7 4
5 Tukmakova Zilya Kazan Tatarstan 4 5 6 2 7 5
6 Natalia Laguza Chelny Tatarstan 9 0 5 3 3 6
7 Haybulova Alina Nizhnekamsk, Tatarstan 6 2 7 0 2 7
8 Mukhametshin Gulchachak Kazan Tatarstan 7 0 9 0 0 8
9 Gaifullina Ramzia Tyulyachi RT 8 0 8 0 0 9
10 Shuvalov Xenia Nizhegorodskaya.obl 10 0 11 0 0 10
11 Lavrov Love Bashkiria 11 0 12 0 0 11
12 Vadov Anastasia Ulyanovsk region. 13 0 10 0 0 12
13 Gordeeva Svetlana Chuvashia 12 0 13 0 0 13
Women +65 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Victoria Voronina  Chistopol RT 1 25 1 25 50 1
2 Alia Shamsieva Chelny Tatarstan 2 17 3 9 26 2
3 Fazullin Rimma Tyulyachi RT 3 9 2 17 26 3
4 Albina Vafina Chistopol RT 4 5 4 5 10 4
5 Sakharov, Elena Nizhegorodskaya.obl 5 3 5 3 6 5
6 Valeeva Aigul Bashkiria 6 2 7 0 2 6
7 Irina Lebedeva Nizhegorodskaya.obl 7 0 6 2 2 7
8 Ignatieff Olesya Chuvashia 8 0 9 0 0 8
9 Illarionov Xenia Ulyanovsk region. 9 0 8 0 0 9
  Juniors 65 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Gizdatullin Arthur Nizhnekamsk, Tatarstan 1 25 3 9 34 1
2 Minimuhametov Ilnur Chelny Tatarstan 12 0 1 25 25 2
3 Zala Azat Nizhnekamsk, Tatarstan 2 17 6 2 19 3
4 Eugene Zhuravlev Nizhnekamsk, Tatarstan 15 0 2 17 17 4
5 Davletshin Dinar Nizhnekamsk, Tatarstan 3 9 7 0 9 5
6 Babek Huseynov Chistopol RT 7 0 4 5 5 6
7 Timur Latypov Bashkortostan 4 5 9 0 5 7
8 Garipov Damir Nizhnekamsk, Tatarstan 9 0 5 3 3 8
9 Ivan Ershov Udmurtia 5 3 16 0 3 9
10 Khabibullin Marseille Kazan Tatarstan 6 2 14 0 2 10
11 Nureyev Ilnaz Nizhnekamsk, Tatarstan 14 0 8 0 0 11
12 Dmitry Solomakhin Chelny Tatarstan 8 0 35 0 0 12
13 Choi Vladislav Nizhnekamsk, Tatarstan 10 0 13 0 0 13
14 Bilalov Islam Saba RT 16 0 11 0 0 14
15 Alex Motov Chelny Tatarstan 11 0 39 0 0 15
16 Kurbanov Farid Udmurtia 17 0 12 0 0 16
17 Roman Nazarov Udmurtia 13 0 20 0 0 17
18 Kostrigina Alexander Chistopol RT 28 0 15 0 0 18
19 Dmitry Chernov Kazan Tatarstan 18 0 10 0 0 19
20 Ahunzyanov Niaz Saba RT 39 0 17 0 0 20
21 Sergey Stepanov Udmurtia 26 0 18 0 0 21
22 Vadim scoops Chistopol RT 19 0 22 0 0 22
23 Vadym Shestakov Chistopol RT 20 0 29 0 0 23
24 Foresters Michael Chistopol RT 29 0 19 0 0 24
25 Khairullin Rasim Chistopol RT 30 0 21 0 0 25
26 Gatiyatullin Rifkat Chistopol RT 21 0 32 0 0 26
27 Fazylzyanov Ilfat Tyulyachi RT 22 0 28 0 0 27
28 Sergey Shustov Udmurtia 27 0 23 0 0 28
29 Khismatullin Albert Drozhanov.r Mr. RT 23 0 38 0 0 29
30 Abdullin Edward Chelny Tatarstan 24 0 33 0 0 30
31 Fatkhullin Ainur Nizhnekamsk, Tatarstan 37 0 24 0 0 31
32 Vitaly Gavrilov Chistopol RT 25 0 27 0 0 32
33 Serov Artem Chistopol RT 32 0 25 0 0 33
34 Galyaliev Aidar Tyulyachi RT 34 0 26 0 0 34
35 Munir safiullin Tyulyachi RT 28 0 31 0 0 35
36 Oleg Alekseev Chistopol RT 31 0 30 0 0 36
37 Safin Tamerlane Nizhnekamsk, Tatarstan 33 0 34 0 0 37
38 Andrei Ershov Tyulyachi RT 36 0 34 0 0 38
39 Victor Morozov Chistopol RT 35 0 37 0 0 39
Juniors 75 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Khusnutdinov Ilsur Kazan Tatarstan 3 9 1 25 34 1
2 Hanafi Ainur Saba RT 1 25 6 2 27 2
3 Vadim Kuzmin Chistopol RT 2 17 3 9 26 3
4 Pogromskiy Vyacheslav Udmurtia 4 5 2 17 22 4
5 Farakshin Bulat Chelny Tatarstan 9 0 4 5 5 5
6 Kharisov Diamond Chelny Tatarstan 6 2 5 3 5 6
7 Ruslan Gainutdinov Chistopol RT 5 3 8 0 3 7
8 Samatov Adele Kazan Tatarstan 10 0 7 0 0 8
9 Zaripov Diamond Chistopol RT 7 0 10 0 0 9
10 Khusainov Ilshat Drozhanov.r Mr. RT 8 0 9 0 0 10
11 Timokhin Nicholas Kazan Tatarstan 11 0 11 0 0 11
12 Scoops Eugene Chistopol RT 13 0 12 0 0 12
13 Zalyautdinov Ilsur Tyulyachi RT 12 0 13 0 0 13
Juniors sv.75 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Dmitry Skvortsov Udmurtia 1 25 1 25 50 1
2 Aymetov Dinar Drozhanov.r Mr. RT 2 17 2 17 34 2
3 Sharafutdinov Damir Ulyanovsk region. 3 9 4 5 14 3
4 Alex Makushev Nizhnekamsk, Tatarstan 6 2 3 9 11 4
5 Benjamin rams Nizhnekamsk, Tatarstan 4 5 6 2 7 5
6 Zainetdinov Rishat Tyulyachi RT 5 3 7 0 3 6
7 Vladimir malts Chistopol RT 7 0 5 3 3 7
8 Sergei Zaitsev Chistopol RT 8 0 8 0 0 8
9 Yury Bespalov Bugulma RT 9 0 9 0 0 9
Men 65 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Hamidullin Rome Chelny Tatarstan 1 25 2 17 42 1
2 Vadim Kuznetsov Kazan Tatarstan 3 9 1 25 34 2
3 Kurbanov Arthur Nizhnekamsk, Tatarstan 2 17 5 3 20 3
4 Farid Mubarakov Kazan Tatarstan 7 0 3 9 9 4
5 Kamalov Radik Chistopol RT 5 3 4 5 8 5
6 Michael Gorelov Chistopol RT 4 5 6 2 7 6
7 Vadim Makhalov Chistopol RT 6 2 20 0 2 7
8 Sabitov Rifat Ulyanovsk region. 8 0 7 0 0 8
9 Petr Kalinin Chistopol RT 13 0 8 0 0 9
10 Shakirov Dinar Chelny Tatarstan 9 0 10 0 0 10
11 Haybulov Nizhnekamsk, Tatarstan 14 0 9 0 0 11
12 GIMADEEV Marat Moscow 10 0 14 0 0 12
13 Sabirov Ilnur Saba RT 12 0 11 0 0 13
14 Nugmanov Airat Chelny Tatarstan 11 0 16 0 0 14
15 Ilya ants Chistopol RT 20 0 12 0 0 15
16 Gazizov Ridik Bashkortostan 16 0 13 0 0 16
17 Ryabkov Ilya Chistopol RT 19 0 15 0 0 17
18 Galiullin Ravil Kazan Tatarstan 15 0 19 0 0 18
19 Nosirov Mahammadzhon Chistopol RT 17 0 17 0 0 19
20 Sadykov Farhod Chistopol RT 18 0 21 0 0 20
21 Mannanov Niaz Saba RT 21 0 18 0 0 21
22 Andrew Spichkov Nizhny Novgorod 22 0 22 0 0 22
Men 75 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Feremazov Magomed Dagestan 3 9 2 17 26 1
2 Kadyrov Salavat Chistopol RT 1 25 7 0 25 2
3 Makarov Arthur Kazan Tatarstan 18 0 1 25 25 3
4 Gabdrakhmanov Bulat Chelny Tatarstan 2 17 12 0 17 4
5 Auhadiev Ilnur Kazan Tatarstan 5 3 3 9 12 5
6 Galiullin Azat Kazan Tatarstan 4 5 5 3 8 6
7 Andrew Koryakin Udmurtia 11 0 4 5 5 7
8 Alisher Bobojonov Nizhnekamsk, Tatarstan 6 2 6 2 4 8
9 Sadykov Lenar Kazan Tatarstan 7 0 17 0 0 9
10 Mannanov Ainur Bashkortostan 8 0 13 0 0 10
11 Alexander Kupriyanov Ulyanovsk region. 17 0 8 0 0 11
12 Valiullin Azat Saba RT 14 0 9 0 0 12
13 Gilyazov Danis Chistopol RT 9 0 18 0 0 13
14 Gilmutdinov Diamond Nizhnekamsk, Tatarstan 10 0 11 0 0 14
15 Ibyatov Radik Nizhnekamsk, Tatarstan 15 0 10 0 0 15
16 Salakhov Ainur Nizhnekamsk, Tatarstan 12 0 19 0 0 16
17 Milyakin Igor Ulyanovsk region. 13 0 16 0 0 17
18 Gulyaev Ilmir Chistopol RT 23 0 14 0 0 18
19 Fatkhullin Rifkat Udmurtia 20 0 15 0 0 19
20 Gilyazev Shaukat Tyulyachi RT 16 0 21 0 0 20
21 Ruslan GAFIYATULLIN Chistopol RT 19 0 20 0 0 21
22 Sergei Isavlin Bashkortostan 21 0 22 0 0 22
23 Alexander Fomin Nizhnekamsk, Tatarstan 22 0 23 0 0 23
24 Sergey Nikolaev Chuvashia 24 0 25 0 0 24
25 Bagaryan Ephraim Saratov. 25 0 24 0 0 25
26 Alexei Semenov Chuvashia 26 0 26 0 0 26
27 Arustamyan A. Orenburg region. 27 0 27 0 0 27
Men 85 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Alexei Rumyantsev Chistopol RT 1 25 1 25 50 1
2 Andrei Grishin Kazan Tatarstan 2 17 4 5 22 2
3 Krasilnikov Oleg Samara. 5 3 2 17 20 3
4 Ismagilov Velimhan Chechnya 3 9 8 0 9 4
5 Ivan Loginov Nizhnekamsk, Tatarstan 15 0 3 9 9 5
6 Edward humin Nizhnekamsk, Tatarstan 4 5 7 0 5 6
7 Valeev Fanil Chelny Tatarstan 10 0 5 3 3 7
8 Michael Fedyaev Kazan Tatarstan 8 0 6 2 2 8
9 Alexey Petrov Mari El 6 2 20 0 2 9
10 Sergei Zakshevsky Bashkortostan 7 0 10 0 0 10
11 Matvey Alexandrov Udmurtia 9 0 11 0 0 11
12 Kanin Ilya Bugulma RT 13 0 9 0 0 12
13 Gainutdinov Reval Nizhnekamsk, Tatarstan 11 0 15 0 0 13
14 Tyutin Eugene Chelny Tatarstan 18 0 12 0 0 14
15 Alexander Leskov Chistopol RT 12 0 19 0 0 15
16 Chuprunov Anton Bashkortostan 17 0 13 0 0 16
17 Bakulin Ivan Kazan Tatarstan 14 0 14 0 0 17
18 Kazuo Vyacheslav Samara. 16 0 21 0 0 18
19 Alexander Zorin Nizhnekamsk, Tatarstan 21 0 16 0 0 19
20 Salikhov Ilnar Nizhnekamsk, Tatarstan 19 0 17 0 0 20
21 BIKTEMIROV Niaz Nizhnekamsk, Tatarstan 20 0 18 0 0 21
22 Samigullin Azamat Orenburg region. 22 0 22 0 0 22
Men 100 kg Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Ivan Matyushenko Moscow 1 25 1 25 50 1
2 Aliskendarov Eldar Dagestan 2 17 2 17 34 2
3 Tazetdinov Zufar Ulyanovsk region. 3 9 4 5 14 3
4 Sagitov Marat Chelny Tatarstan 13 0 3 9 9 4
5 Eugene Yurov Chistopol RT 4 5 15 0 5 5
6 Chernikov Igor Samara. 8 0 5 3 3 6
7 Alex Bolduev Samara. 6 2 9 0 2 7
8 Andrey Mikhailov Volgograd region. 5 3 N / I 0 3 8
9 Zaripov Mirat Kazan Tatarstan 20 0 6 2 2 9
10 Kharisov Ravil Nizhnekamsk, Tatarstan 7 0 11 0 0 10
11 Danasienko Sebastian Udmurtia 15 0 7 0 0 11
12 Mannanov Aidar Kazan Tatarstan 12 0 8 0 0 12
13 Ruslan Badukshanov Bashkortostan 9 0 16 0 0 13
14 Al’mukhametov Albert Udmurtia 10 0 13 0 0 14
15 Paul Kurnosov Kazan Tatarstan 17 0 10 0 0 15
16 Rumyantsev Lion Chistopol RT 11 0 20 0 0 16
17 Demidov Maxim Nizhnekamsk, Tatarstan 16 0 12 0 0 17
18 Zagidullin Anis Kazan Tatarstan 14 0 17 0 0 18
19 Ruslan Nabiullin Bashkortostan 21 0 14 0 0 19
20 Ayupov Rinat Bashkortostan 18 0 18 0 0 20
21 Fattakhov Ilgiz Tyulyachi RT 22 0 19 0 0 21
22 Timur Sabitov Almetyevsk RT 19 0 N / I 0 0 22
23 Alexander Kalinkin Nizhegorodskaya.obl 23 0 23 0 0 23
24 Michael Tanayev Chuvashia 24 0 25 0 0 24
25 Salikhov Aidar Bashkortostan 25 0 24 0 0 25
28 Kuramshin Ramadan Kazan Tatarstan N / I 0 N / I 0 0 26
Men Absolute / Open Left-hand Right-hand Sum
Number n \ n Last name, first name Team Place Points Place Points Points Place
1 Ivan Matyushenko Moscow 1 25 25 1
2 Aliskendarov Eldar Dagestan 2 17 17 2
3 Alexei Rumyantsev Chistopol RT 3 9 9 3
4 Krasilnikov Oleg Samara. 4 5 5 4
5 Valeev Fanil Chelny Tatarstan 5 3 3 5
6 Andrey Mikhailov Volgograd region. 6 2 2 6
7 Khairetdinov Marseille Bashkortostan 7 0 0 7
8 Alex Bolduev Samara. 8 0 0 8
9 Makarov Arthur Kazan Tatarstan 9 0 0 9
10 Eugene Yurov Chistopol RT 10 0 0 10
11 Zaripov Michael Kazan Tatarstan 11 0 0 11
12 Michael Fedyaev Kazan Tatarstan 12 0 0 12
13 Feremazov Magomed Dagestan 13 0 0 13
14 Chernikov Igor Samara. 14 0 0 14
15 Alexei Ulanov Volgograd region. 15 0 0 15
16 Salakhov Radik Chistopol RT 16 0 0 16
17 Petr Kalinin Chistopol RT 17 0 0 17
18 Sergei Zakshevsky Bashkortostan 18 0 0 18
19 Ayupov Rinat Bashkortostan 19 0 0 19
20 Andrei Grishin Kazan Tatarstan 20 0 0 20
21 Kadyrov Salavat Chistopol RT 21 0 0 21
22 Danasienko Alexander Udmurtia took off. 0 0 22

This table was made by XSportNews.com, by translating and adjusting the official results from Chistopol Armsport Association:

(If you copy this results table, please also add a link to this article)

Anas 2013
Anas 2013 │Source: Chistopol Armsport Association
Anas 2013
Anas 2013 │Source: Chistopol Armsport Association (photos from participants)
Anas 2013
Anas 2013 │Source: Chistopol Armsport Association (photos from participants)
Anas 2013
Anas 2013 │Source: Chistopol Armsport Association (photos from participants)
Anas 2013
Anas 2013 │Source: Chistopol Armsport Association (photos from participants)

Chistopol Armsport Association (Google translate): ATTENTION ALL!!!!  COMPETITION PRIZES MOSQUE “Anas” continues!!  CONDITION RACE-wrote an article about the last TOURNAMENT + photo paper!  winners received prizes-10000 rubles.  status by the rules will be later

Chistopol Armsport Association (Google translate): The article should be interesting and flavorful. It should reflect and organize events and activities of mosques and interesting fights and of the Federation of RT on armsportu and memorable moments! And they themselves come up with! Article, any genre! Improvise arm wrestlers! We are waiting! Articles will be accepted within 5 days, then they will be treated the jury. Jury: Akhmetzyanov Talgat Anasovich, Khamidullina Lily Tagirovna, Urazgildeeva Foatovna Venus.


View Larger Map

See all the articles about ►  ◄

See all the articles about ►  ◄