RESULTS, VIDEOS: OPEN ARMWRESTLING TOURNAMENT “AZOV FORTRESS” │15 June 2013 – Azov, Rostov Oblast, Russia

Sergey Tokarev vs. Georgy Khaspekov

Khadzimurat Zoloev vs. Gadzimurad Omarov

Arsen Liliev vs. Chermen Khadaev

Spartak Zoloev vs. Sergey Tokarev

? vs. Georgy Khaspekov

Sergey Tokarev vs. Arsen Liliev

Gazimagomed Gazimagomedov vs. Spartak Zoloev

Sergey Tokarev vs. Chermen Khadaev

Eldar Aliskendarov wins left hand

More videos: Азовская крепость (Azov fortress)

Georgy Khaspekov (George Khaspekov) took 3rd place in the Absolute (Open) class, after Arsen Liliev and Khadzimurat Zoloev.

______________________________________________________________________

This results table was made by XSportNews.com, using Google Translate on the official results from IronWorld.com:

(if you copy this table, please add a link to this article)

OPEN ARMWRESTLING TOURNAMENT “Azov fortress”
(June 15, 2013, Azov, Rostov Region) 
Number of participants: 95 of these 88 men, 7 women
The number of teams in women: 6
R. Kalmykia, Krasnodar, North Ossetia Alania, Rostov-on-Don, Sochi, Stavropol.
The number of teams in men: 23
R. Kalmykia, Krasnodar, Dagestan, North Ossetia Alania, KCR, Sochi, Stavropol, Rostov-on-Don, Novorossiysk, Kuleshovka Azov, Chelinsky district, Bataiysk, Novocherkassk, Pyatigorsk, Samara, Aksai, Volgodonsk, Volgograd, Zimovniki, Proletarsk, Ukraine, Bashkortostan
Total number of teams: 23

WOMEN absolute weight category

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left-hand

Right-hand 

Total

Points

Place

Place

Points

Place

Points

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Place

Points

Place

Points

Points

Place

1

Marzaganova Julia

RSO

106.1

1

25

1

25

50

1

2

Inna Malivanova

Krasnodar

 74.5

2

17

2

17

34

2

3

Ian Kodzaeva

RSO

81.6

3

9

3

9

18

3

4

Voronchenko Olga

Rostov-on-Don

80.9

6

2

4

5

7

4

5

Satybalova Madina

Stavropol

106

4

5

6

2

7

5

6

Ogneva Diana

Sochi

61.3

5

3

5

3

6

6

7

Vladimirov Olga

Kalmykia

53.9

7

0

7

0

0

7

MEN weight category of 60 kg

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left Place

Left  Points

Right Place

Right Points

Total Points

Place

1

Shamil Hajiyev

Dagestan

61

1

25

2

17

42

1

2

Kazachin Constantine

Novorossiysk

61

3

9

1

25

34

2

3

Babasinyan Hukas

Rostov-on-Don

59

2

17

4

5

22

3

4

Dordzhiyev Altyn

Kalmykia

59.4

6

2

3

9

11

4

5

Andrew Acharyan

Rostov-on-Don

58.9

4

5

6

2

7

5

6

Vitaly Giragossian

Rostov-on-Don

61

5

3

5

3

6

6

MEN weight category 70 kg

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left  Place

Left  Points

Right  Place

Right  Points

Total Points

Place

1

Vladimir Nikolaenko

Rostov-on-Don

70.0

1

25

2

17

42

1

2

Sergey Zolotarev

Rostov-on-Don

71

4

5

1

25

30

2

3

Umar Erkenov

KCR

65

2

17

3

9

26

3

4

Alexander Korobov

Novorossiysk

68.9

3

9

4

5

14

4

5

Gaybaryan Mnatsakan

Rostov-on-Don

65

6

2

6

2

4

5

6

Volodya Vadim

Azov

66.5

5

3

7

0

3

6

7

Krasnolobov Maxim

Bataiysk

71

13

0

5

3

3

7

8

Nikolai Shapovalov

Azov

68.1

7

0

14

0

0

8

9

Dudin Eugene

Rostov-on-Don

71

8

0

9

0

0

9

10

Kim Dmitry

Kuleshovka

66.4

12

0

8

0

0

10

11

Bondarev Edward

Chelinsky district

69.1

9

0

11

0

0

11

12

Alexander Gurevich

Rostov-on-Don

71

10

0

10

0

0

12

13

Morsuev Alexander

Azov

66.6

11

0

12

0

0

13

14

Vadim Plastunov

Azov

65.4

14

0

13

0

0

14

MEN weight category of 80 kg

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left  Place

Left  Points

Right  Place

Right  Points

Total Points

Place

1

Togo Igor

RSO

78

1

25

3

9

34

1

2

Batchayev Ahmad

KCR

79

5

3

1

25

28

2

3

Bichilov Timur

Rostov-on-Don

75

2

17

4

5

22

3

4

Saidullaev Adlan

Dagestan

80.8

16

0

2

17

17

4

5

Halikov Magomedveli

Dagestan

80

3

9

7

0

9

5

6

Volgaev Vladislav

Dagestan

78

4

5

10

0

5

6

7

Tarasyan Haroutiun

Rostov-on-Don

79.6

11

0

5

3

3

7

8

Badmaev Danzan

Kalmykia

74.9

6

2

11

0

2

8

9

Daniel Khatlamadzhiyan

Rostov-on-Don

81

12

0

6

2

2

9

10

Vadim Aleynikov

Volgograd

78.5

7

0

17

0

0

10

11

Bogatirev Otar

KCR

79

8

0

9

0

0

11

12

Morsuev Nicholas

Azov

80

15

0

8

0

0

12

13

Litvinenko Roman

Novorossiysk

73.7

9

0

13

0

0

13

14

Miroshnichenko Vladislav

Samara

77.5

10

0

12

0

0

14

15

Tendril Paul

Stavropol

75.8

13

0

21

0

0

15

16

Dmitry Grechishkin

Bataiysk

76.6

22

0

14

0

0

16

17

Samsonyuk Ivan

Volgodonsk

81

14

0

23

0

0

17

18

Goldfinches Jury

Novocherkassk

81

17

0

15

0

0

18

19

Sergei Zabotkin

Aksay

80.3

23

0

16

0

0

19

20

Truboba Alexander

Stavropol

75.5

19

0

18

0

0

20

21

Katuntsev Eugene

Bataiysk

72.5

18

0

22

0

0

21

22

Artem Chernov

Pyatigorsk

78.4

21

0

19

0

0

22

23

Vovk Maxim

basics

76.6

20

0

20

0

0

23

MEN weight category of 90 kg

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left  Place

Left  Points

Right  Place

Right  Points

Total Points

Place

1

Dzhoev Arkady

RSO

88.6

1

25

1

25

50

1

2

Kesova Edgar

Krasnodar

86

2

17

2

17

34

2

3

Ivan Evdokimov

Rostov-on-Don

86

3

9

4

5

14

3

4

Belvarov Roman

Rostov-on-Don

88

10

0

3

9

9

4

5

Andrey Sirbu

Rostov-on-Don

88.8

4

5

6

2

7

5

6

Alex Shepkin

Rostov-on-Don

87.6

7

0

5

3

3

6

7

Gevorgyan Razmik

Rostov-on-Don

87

5

3

13

0

3

7

8

Anders Eugene

Volgodonsk

89

6

2

8

0

2

8

9

Vladimir Sidorov

Rostov-on-Don

86.7

12

0

7

0

0

9

10

Vyacheslav Nikitin

Krasnodar

90.2

8

0

12

0

0

10

11

Cyril Blazheev

Rostov-on-Don

87.6

9

0

10

0

0

11

12

Fatties Igor

Zimovniki

88

13

0

9

0

0

12

13

Bagamaev Asadullah

Proletarsk

91

11

0

11

0

0

13

MEN 100 kg weight category

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left  Place

Left  Points

Right  Place

Right  Points

Total Points

Place

1

Aliskendarov Eldar

Dagestan

94.6

1

25

2

17

42

1

2

Zaur Khodov

RSO

96.4

4

5

1

25

30

2

3

Mikhail Shevtsov

Volgograd

96.4

2

17

3

9

26

3

4

Tulo Tamerlane

RSO

100

3

9

5

3

12

4

5

Vladimir Lebedev

Rostov-on-Don

94

5

3

4

5

8

5

6

Vladimir Baturin

Sochi

93.6

6

2

6

2

4

6

7

Roman Shevchenko

Zimovniki

95

7

0

8

0

0

7

8

Daniel Sojm

Rostov-on-Don

94

10

0

7

0

0

8

9

Smirnov Pavel

Bashkortostan

98

8

0

9

0

0

9

10

Evgeny Litvinov

Rostov-on-Don

100

9

0

12

0

0

10

11

Kuzminets Constantine

Rostov-on-Don

97.8

11

0

10

0

0

11

12

Kochkarov Dzhasharbek

KCR

98

12

0

11

0

0

12

MEN weight category 100 + kg

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left  Place

Left  Points

Right  Place

Right  Points

Total Points

Place

1

Gadzimurad Omarov

Dagestan

128

1

25

2

17

42

1

2

Gazimagomedov Gazimagomed

Dagestan

125.7

3

9

1

25

34

2

3

Karian Murat

Rostov-on-Don

107

2

17

6

2

19

3

4

Nazirbekov Abdurazak

Stavropol

106

7

0

3

9

9

4

5

Alex Gordov

Volgograd

111.9

5

3

4

5

8

5

6

Sergey Yevtushenko

Rostov-on-Don

103

4

5

11

0

5

6

7

Shelukhin Roman

Kalmykia

123.6

9

0

5

3

3

7

8

Karian Temirbolat

RSO

112

6

2

9

0

2

8

9

Kalita Edward

Rostov-on-Don

120

10

0

7

0

0

9

10

Sergey Izotov

Stavropol

115.6

8

0

8

0

0

10

11

Abazian Aram

Ukraine

150

11

0

10

0

0

MEN absolute weight category

Number

Last Name, First Name

Team

Weight

Left  Place

Left  Points

Right  Place

Right  Points

Total Points

Place

1

Arsene Liliev

RSO

100

1

25

25

1

2

Zoloyev Khadzhimurat

RSO

78

2

17

17

2

3

George Khaspekov

Rostov-on-Don

97

3

9

9

3

4

Khadayev Chermen

RSO

94

4

5

5

4

5

Gazimagomedov Gazimagomed

Dagestan

125.7

5

3

3

5

6

Mikhail Shevtsov

Volgograd

96.4

6

2

2

6

7

Moves Zaurbek

RSO

96.4

7

0

0

7

8

Sergey Tokarev

Ukraine

105

8

0

0

8

9

Nikolay Mihaylov

Rostov-on-Don

95

9

0

0

9

10

Umar Erkenov

KCR

65

10

0

0

10

11

Dzhoev Arkady

RSO

88.6

11

0

0

11

12

Zoloyev Spartacus

RSO

85

12

0

0

12

13

Gadzimurad Omarov

Dagestan

128

13

0

0

13

14

Belvarov Roman

Rostov-on-Don

88

14

0

0

14

15

Batchayev Ahmad

KCR

79

15

0

0

15

16

Volgaev Vladislav

Dagestan

78

16

0

0

16

17

Badmaev Danzan

Kalmykia

74.9

17

0

0

17

18

Alex Gordov

Volgograd

111.9

18

0

0

18

19

Aliskenadrov Eldar

Dagestan

94.6

19

0

0

19

20

Daniel Sojm

Rostov-on-Don

94

20

0

0

20

21

Halikov Magomedveli

Dagestan

80

21

0

0

21

22

Sergey Izotov

Stavropol

115.6

22

0

0

22

23

Truboba Alexander

Stavropol

75.5

23

0

0

23

24

Kesova Edgar

Krasnodar

86

24

0

0

24

25

Artem Chernov

Pyatigorsk

78.4

25

0

0

25

 JURY 

Position Name City
Chap. judge Lela Arkady RSO
Chap. secretary Nikolay Mihaylov Rostov-on-Don
secretary Yulia Mikhailova Rostov-on-Don
judge Ruslan Tyunyayev Rostov-on-Don
judge Vladimir Rogozhinskiy Rostov-on-Don
judge Tohtamishyan Mkrtch Rostov-on-Don
Judge George Khaspekov Rostov-on-Don
judge Belvarov Roman Rostov-on-Don
judge Ruben Babayan Rostov-on-Don
judge Dudin Eugene Rostov-on-Don
judge Besedovskiy Igor Rostov-on-Don

This results table was made by XSportNews.com, using Google Translate on the official results from IronWorld.com:

(if you copy this table, please add a link to this article)


View Larger Map

See also ► FULL VIDEO: “AZOV FORTRESS” – Absolute (Open) Class │15 June 2013, Azov, Rostov Oblast, Russia