FULL RESULTS: LOTOSHINO 2017, PHOTOS, VIDEO

Lotoshino 2017 left hand open podium │ Collage made by XSportNews using photos from Илья Парамонов - ironworld.ru
Lotoshino 2017 left hand open podium │ Collage made by XSportNews using photos from Илья Парамонов – ironworld.ru

After the results table you can find a video and a link to the article where you can see more photos.

If you want to see the results on 2 columns left and right arm: Lotoshino XIV ► stepanov.lk.net

XIV Open tournament in the urban settlement Lotoshino – the administrative center of Lotoshinsky District of Moscow Oblast, Russia.

Armwrestling Tournament in the memory of Vitaly Sorokin.

27-29 January 2017

LOTOSHINO 2017 Armwrestling Tournament, Absolute / Open class left hand winners:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

LOTOSHINO 2017 Armwrestling Tournament, Absolute / Open class right hand winners:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Men -60kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 ZMS Tserekaev Roman 60 50 1 1 North Ossetia-Alania
2 MSIC Michael Tovmasyan 59.4 26 2 3 g. Moscow
3 MSIC Basar Oraz 59 17 10 2 Kazakhstan
4 MS Vladimir Nikomenko 59.5 12 3 5 Rostov region
5 MSIC Reyisov Islam 59.9 5 4 14 Kazakhstan
6 MS Paul Monks 60 5 7 4 Moscow region
7 CCM Artyom Zakharov 59.7 5 5 6 g. Moscow
8 MS Anton Solntsev 60 2 6 10 KhMAO -Yugra
9 CCM Kombarov Mansour 59.2 9 8 Kazakhstan
10 CCM Eremin Eugene 59 13 7 g. Moscow
11 1st category Alexander Vinogradov 60 8 13 Moscow region
12 CCM Sevak Ghazaryan 60 12 9 g. Moscow
13 1st category Hidirov Magidin 60 11 11 Moscow region
14 CCM Andrei Pershin 54.8 14 12 Moscow region
Men -70 kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 ZMS Oleg Cherkasov 68.8 50 1 1 KhMAO -Yugra
2 MSIC Emil Amirshadyan 70 26 2 3 Armenia
3 MSIC Farajov Wali 70 22 4 2 Kazakhstan
4 MS Vladimir Kosyan 70 14 3 4 Armenia
5 MS Teryaev Eugene 70 5 5 6 g. Moscow
6 MS Maxim Zinoviev 70 3 7 5 Moscow region
7 MS Sergey Melnik 70 2 6 11 Ukraine
8 CCM Boldyrev Edward 70 9 9 Moscow region
9 CCM Gleb Cherkasov 69.6 12 7 g. Moscow
10 MS Dmitry MOTORIN 70 11 8 g. Moscow
11 MS Shapkin Alexander 66.9 10 12 Kostroma region
12 1-bit Valentin Savchenko 70 8 15 Moscow region
13 CCM Sergey Kudin 68.5 14 10 Sverdlovsk region
14 MSIC Sergey Nikitchanka 69.4 13 13 North Ossetia-Alania
15 MS Tatevosian Nikolai 68 15 14 Ukraine
Men -80kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 MS Vladimir Mayorov 77.9 28 5 1 Krasnodar region
2 MSIC Oleg Zhoh 79 25 1 14 Ukraine
3 MSIC Alexander Balashov 80 19 2 6 Kazakhstan
4 MSIC Vadim Akbarov 80 19 6 2 g. Moscow
5 ZMS Urtaev Atsamaz 80 18 3 3 North Ossetia-Alania
6 CCM Tilidze Dzhambulat 80 8 4 5 Republic of Kalmykia
7 CCM Matchenko Maxim 78.7 5 13 4 Kazakhstan
8 1-bit Ilya Seleznyov 80 9 7 Moscow region
9 MS Michael Riabokon 75.9 8 9 Moscow region
10 MS Dmitry Deditsky 79 7 13 Byelorussia
11 1-bit Anton Gorin 79.5 11 11 g. Moscow
12 CCM Alexey Vasiliev 78.1 15 8 Ukraine
13 1-bit Artem Merkulov 80 12 12 Omsk region
14 1-bit Nesmachniy Ilya 76.2 10 15 Tver region
15 CCM Kryazhev Yuri 79.6 16 10 Moscow region
16 1-bit Ilya Avrusevich 76 14 17 Moscow region
17 1-bit Bazhenov Vladislav 79.6 17 16 Moscow region
Men -90kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 ZMS Rustam Babayev 90 42 1 2 Ukraine
2 ZMS Zoloyev Khadzhimurat 87.7 27 6 1 North Ossetia-Alania
3 MSIC Roman Filippov 89.6 26 2 3 g. Moscow
4 MS Alexey Lobanov 90 12 3 5 Sverdlovsk region
5 MS babenok Artem 89.1 5 4 9 Byelorussia
6 CCM Barber Maxim 90 5 7 4 Ryazan Oblast
7 CCM Saitov Arthur 89 3 5 7 Moscow region
8 CCM Prosvirnin Alexander 90 2 12 6 The Republic of Mordovia
9 CCM Gennadiy Pushkin 90 9 8 Moscow region
10 CCM Alibayov Timur 90 8 10 Ryazan Oblast
11 MS Neskreptov Nikita 90 10 14 Moscow region
12 CCM Plishivy Alexander 90 11 13 Ukraine
13 CCM Rustam Zeynalov 90 14 11 g. Moscow
14 1-bit Bakshutov Denis 86 13 12 Moscow region
Men -100 kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 MS Pirsaat Emin 98.2 34 1 3 Ivanovo region
2 MS Khaspekov George 99.1 34 3 1 Rostov region
3 CCM Musayev Gadjimagomed 96.5 20 5 2 The Republic of Dagestan
4 CCM Nagabedyan Hakob 100 19 2 6 Krasnodar region
5 CCM Sergei Novikov 98.3 8 4 5 Yaroslavl region
6 MS Victor Kozhushko 97.7 7 6 4 Ukraine
7 CCM Omarov Gitina 100 8 8 The Republic of Dagestan
8 CCM With e nyushin Valery 97 9 11 Krasnodar region
9 MS Vladimir Levushkin 100 11 10 Moscow
10 CCM Arsene Makhsudyan 100 13 9 Republic of Armenia
11 MSIC Sergey Sergel 99.9 10 12 Byelorussia
12 1-bit Alexander Gromov 95.9 12 14 Moscow region
13 MSIC Rysbekov Eskendir 100 14 13 Kazakhstan
14 MSIC Puzakov Alexander 96.7 7 Moscow
Men +100 kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 ZMS Dmitry Trubin 128 50 1 1 Kazakhstan
2 MSIC Dmitry Silaev 140 34 2 2 Krasnoyarsk region
3 CCM Andrey Tokarev 119.6 14 4 3 Ukraine
4 MS Michael Tanaev 120 9 3 9 The Republic of Mordovia
5 MS Anton Minaev 115.8 6 5 5 Moscow
6 MSIC Kudinov Anton 115 5 7 4 Moscow region
7 CCM Anatoly Akindinov 109.8 2 6 10 Vologda Region
8 CCM Sergey Volozhanov 113.6 2 13 6 Vologda Region
9 CCM Vitaliy Maksimov 129.7 8 7 Nizhny Novgorod Region
10 CCM Volozhanov Nikolai 126.9 9 8 Vologda Region
11 1razryad Gapenko Maxim 102 11 11 Tver region
12 1 digit Chingiz Aliyev 114 10 13 Azerbaijan
13 1 digit Vadim Demidov 116.9 12 12 Moscow region
Women -60 kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 ZMS Afonin Ekaterina 60 42 1 2 Moscow
2 ZMS Ilyushin Victoria 58.1 28 5 1 Ukraine
3 ZMS Tatyana Verina 59.3 22 2 4 Kazakhstan
4 CCM Kristina Tikhonova 50.9 9 9 3 Moscow
5 CCM Julia Dolgov 59 9 3 9 Chuvash Republic
6 ZMS Alina Volkova 54.4 7 4 6 HMAO- Ugra
7 MS Terpelova Olga 58.1 3 8 5 Republic of Crimea
8 1 digit Sadovnikov Valeria 58.1 2 6 13 Moscow
9 CCM Kartsova Tatiana 58 7 8 Moscow region
10 CCM Evgeny Fedotov 59.3 13 7 Moscow region
11 1 digit Chekmareva Daria 60 10 10 Moscow region
12 MS Zinyatullina Elena 54.7 11 11 Tver region
13 MS Avrushkova Alena 59.8 12 12 Moscow
Women +60 kg
place rank Name weight
(kg)
points left
arm
right
arm
Region /
Country
1 ZMS Lisyanskaya Antonina 120 50 1 1 Kazakhstan
2 MSIC Written Oksana 80.1 34 2 2 Kazakhstan
3 ZMS Samoth Alina 112.3 18 3 3 Moscow
4 MSIC Victoria Voronina 81.3 10 4 4 Republic of Tatarstan
5 1 digit Bryuntseva Anastasia 82.9 6 5 5 Moscow
6 MS Rudnev Ekaterina 71.9 2 8 6 Ukraine
7 1 digit Muraveva Karina 92.6 2 6 8 Tver region
8 1 digit Plyukhina Irina 62.4 7 7 Nizhny Novgorod Region
The absolute / open weight category among men (left hand)
place rank Name Region / Country
1 MSIC Oleg Zhoh Ukraine
2 ZMS Rustam Babayev Ukraine
3 ZMS Dmitry Trubin Kazakhstan
4 MS Khaspekov George Rostov region
5 MSIC Dmitry Silaev Krasnoyarsk region
6 MS Vladimir Levushkin Moscow
7 MS Michael Tanaev The Republic of Mordovia
8 MS Pirsaat Um Ying Ivanovo region
9 CCM Plishivy Alexander Ukraine
10 MSIC Roman Filippov Moscow
11 MS Anton Minaev Moscow
12 CCM Andrey Tokarev Ukraine
13 CCM Anatoly Akindinov Vologda Region
14 CCM Sergey Volozhanin Vologda Region
15 CCM Nagabedyan Hakob Krasnodar region
16 CCM Matchenko Maxim Kazakhstan
17 CCM Boldyrev Edward Moscow region
18 CCM Volozhanin Nikolai Vologda Region
19 MSIC Alexander Balashov Kazakhstan
20 ZMS Oleg Cherkasov Khanty-Mansiysk District-Yugra
21 MSIC Faradzhev Wali Kazakhstan
22 1 digit Gapenko Maxim Tver region
The absolute / open weight category among men (right hand)
place rank Name Region / Country
1 ZMS Zoloyev Khadzhimurat North Ossetia-Alania
2 ZMS Rustam Babayev Ukraine
3 ZMS Dmitry Trubin Kazakhstan
4 MSIC Dmitry Silaev Krasnoyarsk region
5 MSIC Kudinov Anton Moscow region
6 MSIC Roman Filippov Moscow
7 MS Victor Kozhushko Ukraine
8 CCM Andrey Tokarev Ukraine
9 MS Khaspekov George Rostov region
10 MSIC Rysbekov Eskendir Kazakhstan
11 CCM Anatoly Akindinov Vologda Region
12 CCM Volozhanin Nikolai Vologda Region
13 CCM Plishivy Alexander Ukraine
14 CCM Matchenko Maxim Kazakhstan
15 CCM Omarov Gitina The Republic of Dagestan
16 CCM Vitaliy Maksimov Nizhny Novgorod Region
17 MS Michael Tanaev The Republic of Mordovia
18 CCM Sergey Volozhanin Vologda Region
19 CCM Nagabedyan Hakob Krasnodar region
The results table was made by XSportNews using google translate on the official results from Илья Парамонов – ironworld.ru – click to view more photos.
If you want to see the results on 2 columns left and right hand Lotoshino XIV ► stepanov.lk.net

Лучшие моменты.Турнир по армрестлингу памяти В. Сорокина.  ЛОТОШИНО. 2017 г. [Translate: The best moments. Armwrestling tournament in the memory of Sorokina. LOTOSHINO 2017]

Source: Gym and arm wrestling in Solntsevo

VIEW ALL ARTICLES ABOUT #