RESULTS: Bulgarian National Armwrestling Championships 2014

Emil Ilchev vs. Krasimir Kostadinov - Bulgarian National Armwrestling Championships 2014
Emil Ilchev vs. Krasimir Kostadinov – Bulgarian National Armwrestling Championships 2014 │ Photo Source: ARMFIGHT
This results table was made by XSportNews.com, by using the official results from ARMFIGHT:

(If you copy this results table, please also add a link to this article)

Bulgarian National Armwrestling Championships 2014 │ 22 – 23 March 2014
Sozopol, Bulgaria
First 3 Standings All Categories
Junior 18 Boys -60kg Left Junior 18 Boys -60kg Right
1 VASILEV Stefan -Blagoevgrad (BL) 1 ZLATKOV Oliver -Blagoevgrad (BL)
2 GEORGIEV Ivan -Sofia (SF) 2 ATANASOV Pavel -Blagoevgrad (BL)
3 ATANASOV Pavel -Blagoevgrad (BL) 3 NIKOLOV Radoslav -Blagoevgrad (BL)
Junior 18 Boys -70kg Left Junior 18 Boys -70kg Right
1 MILEV Atanas -Blagoevgrad (BL) 1 MILEV Atanas -Blagoevgrad (BL)
2 HRISTOV Nedalin -Gorna Oriahovitsa (VT) 2 SIMEONOV Bozhidar -Tutrakan (SI)
3 SIMEONOV Bozhidar -Tutrakan (SI) 3 TERZIEV Stanislav -Blagoevgrad (BL)
Junior 18 Boys -80kg Left Junior 18 Boys -80kg Right
1 ANDREEV Sasho -Tutrakan (SI) 1 ANDREEV Sasho -Tutrakan (SI)
2 KRASTEV Vladislav -Pleven (PV) 2 KRASTEV Vladislav -Pleven (PV)
3 IVANOV Ivan -Varna (VN) 3 GALABOV Martin -Blagoevgrad (BL)
Junior 18 Boys +80kg Left Junior 18 Boys +80kg Right
1 TSONEV Yordan -Silistra (SI) 1 TSONEV Yordan -Silistra (SI)
2 HINOV Yordan -Sofia (SF) 2 GEORGIEV Denis -Stara Zagora (SZ)
3 GEORGIEV Denis -Stara Zagora (SZ) 3 LYUTSKANOV Nikolay -Stara Zagora (SZ)
Junior 21 Men -60kg Left Junior 21 Men -60kg Right
1 VAKLINOV Kiril -Blagoevgrad (BL) 1 HADZHIEV Stoyan -Gorna Oriahovitsa (VT)
2 NIKOLAEV Yashar -Gorna Oriahovitsa (VT) 2 NIKOLAEV Yashar -Gorna Oriahovitsa (VT)
3 KIROV Lyubomir -Blagoevgrad (BL) 3 VAKLINOV Kiril -Blagoevgrad (BL)
Junior 21 Men -70kg Left Junior 21 Men -70kg Right
1 GEORGIEV Georgi -Blagoevgrad (BL) 1 GEORGIEV Georgi -Blagoevgrad (BL)
2 TAUSHANSKI Ivan -Blagoevgrad (BL) 2 TAUSHANSKI Ivan -Blagoevgrad (BL)
3 CHOLAKOV Georgi -Stara Zagora (SZ) 3 CHOLAKOV Georgi -Stara Zagora (SZ)
Junior 21 Men -80kg Left Junior 21 Men -80kg Right
1 MALINOV Stefan -Sofia (SF) 1 MALINOV Stefan -Sofia (SF)
2 KALCHEV Mihail -Burgas (BR) 2 STOYANOV Ganelin -Gorna Oriahovitsa (VT)
3 GOSPODINOV Valentin -Blagoevgrad (BL) 3 NIKOLOV Nikolay -Sofia (SF)
Junior 21 Men -90kg Left Junior 21 Men -90kg Right
1 MILANOV Lyubomir -Blagoevgrad (BL) 1 MARINOV Hristiyan -Silistra (SI)
2 MARINOV Hristiyan -Silistra (SI) 2 MILANOV Lyubomir -Blagoevgrad (BL)
3 ANTONENKO Ivan -Plovdiv (PD) 3 HRISTOV Hristiyan -Blagoevgrad (BL)
Junior 21 Men +90kg Left Junior 21 Men +90kg Right
1 PETROV Mitko -Selanovci (MT) 1 PETROV Mitko -Selanovci (MT)
2 YONCHEV Detelin -SOFIA (SF) 2 IVANOV Plamen -Tutrakan (SI)
3 DIMITROV Dimitar -Tutrakan (SI) 3 PRESHELKOV Nikolay -Bansko (BL)
Senior Men -55kg Left Senior Men -55kg Right
1 NIKOLAEV Yashar -Gorna Oriahovitsa (VT) 1 NIKOLAEV Yashar -Gorna Oriahovitsa (VT)
2 MARINCHEV Dimitar -Sofia (SF) 2 MARINCHEV Dimitar -Sofia (SF)
3 STAYKOV Mitko -Nessebar (BR) 3 STAYKOV Mitko -Nessebar (BR)
Senior Men -60kg Left Senior Men -60kg Right
1 VAKLINOV Kiril -Blagoevgrad (BL) 1 HADZHIEV Stoyan -Gorna Oriahovitsa (VT)
2 MILEV Ivelin -Varna (VN) 2 MILEV Ivelin -Varna (VN)
3 HADZHIEV Stoyan -Gorna Oriahovitsa (VT) 3 VAKLINOV Kiril -Blagoevgrad (BL)
Senior Men -65kg Left Senior Men -65kg Right
1 GAYDARDZHIEV Georgi -Blagoevgrad (BL) 1 GAYDARDZHIEV Georgi -Blagoevgrad (BL)
2 SKENDEROV Radoslav -Blagoevgrad (BL) 2 SKENDEROV Radoslav -Blagoevgrad (BL)
3 DOCHEV Martin -Gorna Oriahovitsa (VT) 3 KIRILOV Martin -G. Oriahovitsa (VT)
Senior Men -70kg Left Senior Men -70kg Right
1 DELIDZHAKOV Hristo -Sofia (SF) 1 DELIDZHAKOV Hristo -Sofia (SF)
2 BONEV Todor -Veliko Tarnovo (VT) 2 BONEV Todor -Veliko Tarnovo (VT)
3 VOYNOV Petar -Blagoevgrad (BL) 3 BAMBOV Plamen -Kozloduy (VR)
Senior Men -75kg Left Senior Men -75kg Right
1 ANDREEV Sasho -Tutrakan (SI) 1 ANDREEV Sasho -Tutrakan (SI)
2 YULEV Dimitar -Bansko (BL) 2 YULEV Dimitar -Bansko (BL)
3 KALCHEV Svetoslav -Tutrakan (SI) 3 KALCHEV Svetoslav -Tutrakan (SI)
Senior Men -80kg Left Senior Men -80kg Right
1 LENGAROV Stefan -Sofia (SF) 1 LENGAROV Stefan -Sofia (SF)
2 TUMBEV Kaloyan -Bozhurishte (SF) 2 TUMBEV Kaloyan -Bozhurishte (SF)
3 PETROV Nikolay -Pleven (PV) 3 GASHEVSKI Cvetan -Gorna Oriahovitza (VT)
Senior Men -85kg Left Senior Men -85kg Right
1 DIMITROV Plamen -Gorna Oriahovitsa (VT) 1 DIMITROV Plamen -Gorna Oriahovitsa (VT)
2 GERGINOV Petar -Sofia (SF) 2 ZHIVKOV Veselin -Sofia (SF)
3 STAMBLOV Dimitar -Plovdiv (PD) 3 PENCHEV Nikolay -Sofia (SF)
Senior Men -90kg Left Senior Men -90kg Right
1 PETROV Kaloyan -SOFIA (SF) 1 PETROV Kaloyan -SOFIA (SF)
2 GOLEMANOV Daniel -Gorna Oriaovitsa (VT) 2 MILANOV Lyubomir -Blagoevgrad (BL)
3 MILANOV Lyubomir -Blagoevgrad (BL) 3 IVANOV Nikolay -Sofia (SF)
Senior Men -100kg Left Senior Men -100kg Right
1 KOSTADINOV Krasimir -Tutrakan (SI) 1 KOSTADINOV Krasimir -Tutrakan (SI)
2 ILCHEV Emil -Pomorie (BR) 2 ILCHEV Emil -Pomorie (BR)
3 NIKOLOV Pavlin -Sofia (SF) 3 IVANOV Plamen -Tutrakan (SI)
Senior Men -110kg Left Senior Men -110kg Right
1 MLADENOV Ivan -Oriahovo (VR) 1 PETROV Mitko -Selanovci (MT)
2 GEORGIEV Martin -Veliko Turnovo (VT) 2 PANTALEEV Marin -Sofia (SF)
3 PETROV Mitko -Selanovci (MT) 3 MARINOV Hristiyan -Silistra (SI)
Senior Men +110kg Left Senior Men +110kg Right
1 TSETKOV Georgi -Bansko (BL) 1 TSETKOV Georgi -Bansko (BL)
2 MANOLOV Maryo -Sofia (SF) 2 GEORGIEV Georgi -Pleven (PV)
3 STOEV Blagovest -Blagoevgrad (BL) 3 SLAVKOV Veselin -Pernik (PN)
Senior Women -60kg Left Senior Women -60kg Right
1 DIMITROVA Dimitrina -Tutrakan (SI) 1 BONKOVA Veronika -Bansko (BL)
2 RAEVA Maria luiza -Gorna Oriahovitsa (VT) 2 RAEVA Maria luiza -Gorna Oriahovitsa (VT)
3 SIMOVA Denitsa -Burgas (BR) 3 HADZHIEVA Lada -Plovdiv (PD)
Senior Women +60kg Left Senior Women +60kg Right
1 BONKOVA Veronika -Bansko (BL) 1 DIMITROVA Dimitrina -Tutrakan (SI)
2 GUGUCHKOVA Mariana -Gorna Oriahovitza (VT) 2 BEZHANSKA Gergana -Blagoevgrad (BL)
3 BEZHANSKA Gergana -Blagoevgrad (BL) 3 GUGUCHKOVA Mariana -Gorna Oriahovitza (VT)
Disabled Men -80kg Left Disabled Men -80kg Right
1 VELEV Hristo -Burgas (BR) 1 PEICHEV Marin -G Oriahovitsa (VT)
2 BIACHEV Vanyo -Varna (VN) 2 TRIFONOV Tihomir -Pazardzhik (PZ)
3 SHABAN Sevgin -Gabrovo (KZ) 3 IBRIAM Alpay -Gabrovo (KZ)
Disabled Men +80kg Left Disabled Men +80kg Right
1 YORDANOV Yordan -Dryanovo (GB) 1 STOYANOV Zahari -Pomorie (BR)
2 VELIKOV Ivan -Kilifarevo (VT) 2 DIKMEOSMAN Metin -Kandilka (KZ)
3 RODOPSKI Kircho -Plovdiv (PD) 3 VELIKOV Ivan -Kilifarevo (VT)
Disabled Women -65kg Left Disabled Women -65kg Right
1 HADZHIEVA Lada -Plovdiv (PD) 1 HADZHIEVA Lada -Plovdiv (PD)
2 TANOVA Emka -Plovdiv (PD) 2 BUROVA Asya -Plovdiv (PD)
3 BUROVA Asya -Plovdiv (PD) 3 TANOVA Emka -Plovdiv (PD)
Disabled Women +65kg Left Disabled Women +65kg Right
1 STOYANOVA Emiliya -Ardino (KZ) 1 STOYANOVA Emiliya -Ardino (KZ)
2 GEORGIEVA Margarita -Dryanovo (GB) 2 GEORGIEVA Margarita -Dryanovo (GB)
3 YOVCHEVA Donka -Stara Zagora (SZ) 3 YOVCHEVA Donka -Stara Zagora (SZ)
Master Men Open Left Master Men Open Right
1 IVANOV Ivan -Burgas (BR) 1 IVANOV Ivan -Burgas (BR)
2 DIMITROV Galin -Burgas (BR) 2 DIMITROV Galin -Burgas (BR)
3 IVANOV Ivo -Oriahovo (VR) 3 DIMOV Georgi -Sofia (SF)
Open Senior Left Open Senior Right
1 KOSTADINOV Krasimir -Tutrakan (SI) 1 KOSTADINOV Krasimir -Tutrakan (SI)
2 LENGAROV Stefan -Sofia (SF) 2 TSETKOV Georgi -Bansko (BL)
3 DIMITROV Plamen -Gorna Oriahovitsa (VT) 3 TUMBEV Kaloyan -Bozhurishte (SF)
This results table was made by XSportNews.com, by using the official results from ARMFIGHT.

(If you copy this results table, please also add a link to this article)