RESULTS, VIDEOS: Evgeny Prudnik, Peter Margarint, Mger Musaelyan │ Ukrainian Armwrestling Championship 2014

Source: armwrestling.in.ua│ Google Translate:

Completed XXI championship of Ukraine armsportu adults.

Sure zahalnokomandnu Win ’18 won consecutive team of the Kharkiv region, whose athletes won 35 medals (14 evils. 9 Wed., 12 bronze.).

Second place as last year, took command of the Poltava Oblast – 14 medals (1 evils. 4 Wed., 9 bronze.).

The third place team in the Lviv region – (2 evils. 5 Wed.).

In the event XXI th Championship of Ukraine armsportu   was attended by 155 athletes (128 men and 27 women).

                        

Final Minutes of the X th XI Championship of Ukraine armsportu

 

Weight category 50 kg left hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Goncharenko Anastasia

1994

MS

Crimea

Coach-4

Sharliyev ND

2

Garnet Anna

1991

CMS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

3

Marina Levchenko

1992

CMS

Poltava

Ear

PDYUSSH

Pismak A.

4

Nesterenko Anastasia

1997

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

5

Les Hrynchyshyn

1990

MS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

6

Koshyl Maria

1978

1

Nikolaev

Spartacus

Cleopatra

Golovenko VA

7

Malyarchuk Tatiana

1977

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Trygub B

 

Weight category 50 kg right hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Goncharenko Anastasia

1994

MS

Crimea

Coach-4

Sharliyev ND

2

Les Hrynchyshyn

1990

MS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

3

Marina Levchenko

1992

CMS

Poltava

Ear

PDYUSSH

Pismak A.

4

Garnet Anna

1991

CMS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

5

Nesterenko Anastasia

1997

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

6

Koshyl Maria

1978

1

Nikolaev

Spartacus

Cleopatra

Golovenko VA

7

Malyarchuk Tatiana

1977

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Trygub B

Weight category 55 kg left hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Ilyushin Victoria

1983

MLA

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

2

Savchuk Tatiana

1992

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

3

Ok Inna

1991

CMS

Poltava

Ear

S. Matveev M.Yavir

4

Panyukov Lily

1983

1

Kiev

Ukraine

Arm Dar

Demura OD

 

Weight category 55 kg right hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Title. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Ilyushin Victoria

1983

MLA

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

2

Panyukov Lily

1983

1

Kiev

Ukraine

Arm Dar

Demura OD

3

Savchuk Tatiana

1992

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

4

Ok Inna

1991

CMS

Poltava

Ear

S. Matveev M.Yavir

 

Weight category 60 kg left hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Terpelova Olga

1992

MS

Crimea

Coach

AV Tsvetkov

2

Tihonovich Larissa

1988

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

3

Goat Christina

1991

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

4

Zielinska Victoria

1995

CMS

Exactly

CMOS

Vodnyk

Novak M.

5

Nazarko Jan

1999

CMS

Poltava

Ear

PDYUSSH

Pismak A.Zanko L.

 

Weight category 60 kg right hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Tihonovich Larissa

1988

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

2

Terpelova Olga

1992

MS

Crimea

Coach

AV Tsvetkov

3

Goat Christina

1991

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

4

Zielinska Victoria

1995

CMS

Exactly

CMOS

Vodnyk

Novak M.

5

Nazarko Jan

1999

CMS

Poltava

Ear

PDYUSSH

Pismak A.Zanko L.

 

Weight category 65 kg left hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Golubev Alina

1986

MS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

2

Hasanov Arzu

1992

CMS

Kharkiv

KhNMU

Halashko MM

3

Bezugla Xenia

1994

CMS

Poltava

Dynamo

Paul Jr.

Odintsev VD

4

Ruslan Pylypenko

1995

CMS

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

 

Weight category 65 kg right hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Titles. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Golubev Alina

1986

MS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

2

Hasanov Arzu

1992

CMS

Kharkiv

KhNMU

Halashko MM

3

Bezugla Xenia

1994

CMS

Poltava

Dynamo

Paul Jr.

Odintsev VD

4

Ruslan Pylypenko

1995

CMS

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

 

Weight category 70 kg left hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Rudnev Catherine

1987

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

2

Elena Tregubova

1990

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

3

Zanko Lily

1977

MS

Poltava

Ear

Coach P

Pismak A.

4

Demenko Lina

1995

CMS

Poltava

Ear

Coach P

Holtvyanskyy V.

 

Weight category 70 kg right hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Titles. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Rudnev Catherine

1987

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

2

Zanko Lily

1977

MS

Poltava

Ear

Coach P

Pismak A.

3

Elena Tregubova

1990

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

4

Demenko Lina

1995

CMS

Poltava

Ear

Coach P

Holtvyanskyy V.

 

Weight category +70 kg left hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Rozheschenko Irina

1992

CMS

Kyiv

Falcon

Dzisyak V.

2

Dyachenko Oksana

1977

CMS

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

3

Steniuk Victoria

1989

MS

Zhitomir

Ear

Phoenix

Danyuk GD

 

Weight category 70 kg right hand (female)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Titles. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Dyachenko Oksana

1977

CMS

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

2

Rozheschenko Irina

1992

CMS

Kyiv

Falcon

Dzisyak V.

3

Steniuk Victoria

1989

MS

Zhitomir

Ear

Phoenix

Danyuk GD

 

 

Weight category 55 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Roman Agaev

1992

CMS

Kiev

Ukraine

Motor Sich

Novitsky AF

2

Mykytyuk Alex

1995

CMS

Exactly

Education

Tehn.koledzh

Novak M.

3

Maxim Marchenko

1989

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

 

 

Weight category 55 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Titles. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Roman Agaev

1992

CMS

Kiev

Ukraine

Motor Sich

Novitsky AF

2

Maxim Marchenko

1989

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

3

Mykytyuk Alex

1995

CMS

Exactly

Education

Tehn.koledzh

Novak M.

 

 

Weight category 60 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Alexander Balandin

1981

WCMS

Donets’k

Ukraine

Illychivets

Hubiashvili GG

2

Rassokhina Alexander

1983

1

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Tsyba Danyuk L. G.

3

Zinchenko Edward

1995

1

Poltava

Titan

Titan

Kalinichenko S.O

4

Kobzar Alex

1986

MS

Kharkiv

HNUMH

Beskorovainyi DO

5

Salenko Anton

1992

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

6

Demura Oleg

1986

CMS

Kiev

Ukraine

Arm Dar

independently

7

Kybenko Roman

1995

CMS

Amounts

Merkulov MO

 

 

Weight category 60 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Ivanytskyi Games

1988

WCMS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

2

Salenko Anton

1992

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

3

Rassokhina Alexander

1983

1

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Tsyba Danyuk L. G.

4

Kobzar Alex

1986

MS

Kharkiv

HNUMH

Beskorovainyi DO

5

Evgeny Emelyanov

1991

1

Poltava

Dynamo

Polt. Youth

Odintsev.V.D

6

Alexander Balandin

1981

WCMS

Donets’k

Ukraine

Illychivets

Hubiashvili GG

7

Zinchenko Edward

1995

1

Poltava

Titan

Titan

Kalinichenko S.O

8

Demura Oleg

1986

CMS

Kiev

Ukraine

Arm Dar

independently

9

Kybenko Roman

1995

CMS

Amounts

Merkulov MO

 

 

 

 

Weight category 65 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Zvan.Rozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Onishchenko Dmitry

1990

CMS

Lugansk

Ukraine

Independently

2

Burko Nicholas

1991

1

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

3

Golovanov Vitali

1982

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

4

Anton Leonov

1990

1

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

5

Victor Kravets

1989

1

Lviv

Education

Ivanytskyi BV

6

Ryabukha Andrew

1990

CMS

Poltava

independently

7

Gypsy Alexander

1991

1

Poltava

Titan

Titan Insurance

Kalinichenko SA

8

Halashko Maxim

1988

MS

Kharkiv

KhNMU

Halashko MI

9

Bakhmat Sergey

1981

1

Kyiv

Falcon

Dzisyak V.

10

Sergei Lukyanenko

1991

1

Kiev

Ukraine

Motor Sich

Novitsky AF

11

Pawluk Basil

1991

1

Lviv

Education

Champion

Dmitrov AR

12

Balykin Alex

1986

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

 

 

Weight category 65 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Burko Nicholas

1991

1

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

2

Golovanov Vitali

1982

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

3

Ryabukha Andrew

1990

CMS

Poltava

independently

4

Pryimachenko Paul

1988

CMS

Kiev

Ear

Coach

AV Filippov

5

Balykin Alex

1986

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

6

Onishchenko Dmitry

1990

CMS

Lugansk

Ukraine

Independently

7

Halashko Maxim

1988

MS

Kharkiv

KhNMU

Halashko MI

8

Gypsy Alexander

1991

1

Poltava

Titan

Titan Insurance

Kalinichenko SA

9

Pawluk Basil

1991

1

Lviv

Education

Champion

Dmitrov AR

10

Sergei Lukyanenko

1991

1

Kiev

Ukraine

Motor Sich

Novitsky AF

11

Anton Leonov

1990

1

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

12

Bakhmat Sergey

1981

1

Kyiv

Falcon

Dzisyak V.

13

Victor Kravets

1989

1

Lviv

Education

Ivanytskyi BV

 

 

Weight category 70 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Trygub Boris

1988

MS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Moiseev IM

2

Sergey Melnik

1982

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

3

Alexander Shapovalov

1987

1

Kharkiv

KSAME

Hubiashvili GG

4

Dyachuk Dmitry

1990

1

Ternopil

Ear

Kremin

A. Pushkar

5

Roman Forest

1989

1

Lviv

Education

Cobra

Trunov IV

6

Sergey tunic

1985

1

Poltava

Dynamo

Polt. Youth

Odintsev.V.D

7

Nikolai Alekseev

1993

1

Donets’k

Ukraine

Illychivets

A. Balandin

8

Jaremenko Eugene

1987

1

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

9

Tsyba Leonid

1982

MS

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Rassokhina O.Danyuk D

10

Alexander Pinchuk

1989

MS

Zhitomir

Ear

Phoenix

Danyuk GD

11

Chusov Sergey

1990

1

Donets’k

Trubnikov

Independently

 

Weight category 70 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Sergey Melnik

1982

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

2

Trygub Boris

1988

MS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Moiseev IM

3

Alexander Shapovalov

1987

1

Kharkiv

KSAME

Hubiashvili GG

4

Roman Forest

1989

1

Lviv

Education

Cobra

Trunov IV

5

Dzisyak Vladislav

1968

CMS

Kyiv

Falcon

Rozheschenko IA

6

Jaremenko Eugene

1987

1

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

7

Sergey tunic

1985

1

Poltava

Dynamo

Polt. Youth

Odintsev.V.D

8

Tsyba Leonid

1982

MS

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Rassokhina O.Danyuk D

9

Nikolai Alekseev

1993

1

Donets’k

Ukraine

Illychivets

A. Balandin

10

Chusov Sergey

1990

1

Donets’k

Trubnikov

Independently

11

Dyachuk Dmitry

1990

1

Ternopil

Ear

Kremin

A. Pushkar

12

Alexander Pinchuk

1989

MS

Zhitomir

Ear

Phoenix

Danyuk GD

 

 

Weight category 75 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Zvann.Rozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Zhyhyliy Vyacheslav

1988

MS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

2

Roman Gromov

1991

MS

Poltava

Dynamo

Polt.molod

Odintsev VD

3

Michael Novak

1988

CMS

Exactly

Education

Technical science.College

Palamarchuck RS

4

Koposyev Vitali

1985

MS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

5

John Chigrin

1992

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

6

Levchenko Yegor

1987

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

7

Chekaldin Dmitry

1990

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

8

Stebelyak Alexander

1977

1

Kyiv

Kozats. force

independently

9

Maxim Kovalenko

1992

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

10

Kettlebell Edward

1994

1

Poltava

Dynamo

Pol.-youth

Odintsev VD

 

 

Weight category 75 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Roman Gromov

1991

MS

Poltava

Dynamo

Polt.molod

Odintsev VD

2

Michael Novak

1988

CMS

Exactly

Education

Technical science.College

Palamarchuck RS

3

Zhyhyliy Vyacheslav

1988

MS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

4

Vladimir Naumets

1989

CMS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

5

Chekaldin Dmitry

1990

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

6

John Chigrin

1992

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

7

Starik Sergey

1992

1

Kharkiv

HNADU

Krasov VP

8

Kettlebell Edward

1994

1

Poltava

Dynamo

Pol.-youth

Odintsev VD

9

Levchenko Yegor

1987

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

10

Stebelyak Alexander

1977

1

Kyiv

Kozats. force

independently

11

Maxim Kovalenko

1992

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

 

 

 

 

 

Weight category 80 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Zhoh Oleg

1992

MLA

Exactly

Education

Vodnyk

Komarevych OE

2

Roman Rudnitsky

1975

MS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

3

Seagull Valery

1971

MS

Kiev

Ukraine

Locomotive

Boyko V.

4

Pankovets Sergey

1991

MS

Kyiv

Khreshchatyk

Kyrylyuk DI

5

Bezhenar Eugene

1981

1

Kharkiv

Ukraine

NTU “KPI”

Petrenko VA

6

Bukach Alexander

1990

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

7

Vladimir Litvinenko

1980

1

Donets’k

Spartacus

independently

8

Savchenko Vladislav

1994

1

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

9

Tarasyev Eugene

1988

CMS

Donets’k

Ukraine

Illychivets

A. Balandin

10

Eugene Tretiak

1994

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Half. Lights

Karachun SL

11

Kyrylyuk Dmitry

1967

1

Kyiv

Khreshchatyk

Kyrylyuk DI

12

Crept Art

1990

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

13

Emblem of the Games

1990

1

Volyn

Dynamo

Kmytko AM

14

Ignatenko R.

1988

CMS

Kharkiv

Ukraine

NTU “KPI”

Petrenko O.

15

Puhalskyy Vladislav

1986

1

Amounts

Vakula EV

16

Pavelko Sergey

1992

1

Kiev

Ear

Coach

Covers A.

17

Bashlakova Sergey

1987

1

Amounts

Litovtsev EA

18

Spring Maxim

1996

1

Amounts

Merkulov MO

19

Yakymenko Alexander

1990

1

Kharkiv

KhNMU

Halashko MM

 

 

Weight category 80 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Oleg Lapshin

1993

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

2

Roman Rudnitsky

1975

MS

Lviv

Education

Lions. Lions

Ivanytskyi BV

3

Bezhenar Eugene

1981

1

Kharkiv

Ukraine

NTU “KPI”

Petrenko VA

4

Pankovets Sergey

1991

MS

Kyiv

Khreshchatyk

Kyrylyuk DI

5

Seagull Valery

1971

MS

Kiev

Ukraine

Locomotive

Boyko V.

6

Vladimir Litvinenko

1980

1

Donets’k

Spartacus

independently

7

Crept Art

1990

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

PSABA

Flukes V.

8

Bukach Alexander

1990

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

9

Puhalskyy Vladislav

1986

1

Amounts

Vakula EV

10

Savchenko Vladislav

1994

1

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

11

Tarasyev Eugene

1988

CMS

Donets’k

Ukraine

Illychivets

A. Balandin

12

Yakymenko Alexander

1990

1

Kharkiv

KhNMU

Halashko MM

13

Zhoh Oleg

1992

MLA

Exactly

Education

Vodnyk

Komarevych OE

14

Kyrylyuk Dmitry

1967

1

Kyiv

Khreshchatyk

Kyrylyuk DI

15

Eugene Tretiak

1994

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Half. Lights

Karachun SL

16

Bashlakova Sergey

1987

1

Amounts

Litovtsev EA

17

Pavelko Sergey

1992

1

Kiev

Ear

Coach

Covers A.

18

Emblem of the Games

1990

1

Volyn

Dynamo

Kmytko AM

19

Ignatenko R.

1988

CMS

Kharkiv

Ukraine

NTU “KPI”

Petrenko O.

20

Spring Maxim

1996

1

Amounts

Merkulov MO

 

 

 

 

Weight category 85 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Prudnyk Eugene

1987

MLA

Kyiv

Falcon

Petrenko VA

2

Musayelyan Mher

1989

WCMS

Nikolaev

Spartacus

Dawn

independently

3

Edward Matyas

1988

CMS

Ternopil

Ear

Kremin

A. Pushkar

4

Marharynt Peter

1988

MS

Odessa

Sparta

S. Mikhailov

5

Plishyvyy Alexander

1982

1

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

6

Guriev Denis

1986

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

7

Dimitrenko Roman

1977

1

Cherkasy

CHMBMTS

Dimitrenko SI

8

Tesla Games

1989

1

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Moiseev IM

 

 

Weight category 85 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Title. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Prudnyk Eugene

1987

MLA

Kyiv

Falcon

Petrenko VA

2

Marharynt Peter

1988

MS

Odessa

Sparta

S. Mikhailov

3

Musayelyan Mher

1989

WCMS

Nikolaev

Spartacus

Dawn

independently

4

Guriev Denis

1986

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

5

Plishyvyy Alexander

1982

1

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

6

Edward Matyas

1988

CMS

Ternopil

Ear

Kremin

A. Pushkar

7

Tesla Games

1989

1

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Moiseev IM

 

 

Weight category 90 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Peregudov Paul

1984

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

2

Andrew Sokolowski

1992

CMS

Exactly

Education

Vodnyk

Komarevych OE

3

Zapatrina Paul

1985

1

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Rassokhina AM

4

Dmitriy Kharchenko

1992

CMS

Lugansk

Ear

OKDYUSSH

SA Tokarev

5

Gennady Danyuk

1968

1

Zhitomir

Ear

Phoenix

Zhyvanyuk AI

6

Okara Games

1994

1

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

7

Gorkin Vadim

1984

CMS

Donets’k

Ukraine

Metallurg

independently

8

Alexander Tkachuk

1977

CMS

Kharkiv

AP

HUPS

independently

9

Dmitrov Andrei

1979

1

Lviv

Education

Champion

Dmitrov AR

10

Sergei Pimenov

1992

CMS

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

11

Piddubchenko Taras

1987

1

Kyiv

Bars

independently

12

Vladislav Kravchenko

1993

3

Amounts

Litovtsev EA

13

Kondratenko Roman

1986

1

Donets’k

Trubnikov

independently

14

Bulls Valentin

1990

1

Kharkiv

KSZVA

independently

15

Sergey Kalinichenko

1993

1

Poltava

Titan

Titan

independently

16

Nazaruk Sergey

1992

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

17

Serduk Edward

1974

MS

Lviv

Education

Ivanytskyi BV

18

Pismak Art

1984

WCMS

Poltava

Ear

Coach P

MV Levchenko

 

 

 

 

 

Weight category 90 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Dmitriy Kharchenko

1992

CMS

Lugansk

Ear

OKDYUSSH

SA Tokarev

2

Peregudov Paul

1984

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

3

Sergey Kalinichenko

1993

1

Poltava

Titan

Titan

independently

4

Alexander Tkachuk

1977

CMS

Kharkiv

AP

HUPS

independently

5

Andrew Sokolowski

1992

CMS

Exactly

Education

Vodnyk

Komarevych OE

6

Okara Games

1994

1

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

7

Gorkin Vadim

1984

CMS

Donets’k

Ukraine

Metallurg

independently

8

Scherbyna Ruslan

1990

CMS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Hercules

Kurochkin V.

9

Bulls Valentin

1990

1

Kharkiv

KSZVA

independently

10

Serduk Edward

1974

MS

Lviv

Education

Ivanytskyi BV

11

Dmitrov Andrei

1979

1

Lviv

Education

Champion

Dmitrov AR

12

Sergei Pimenov

1992

CMS

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

13

Zapatrina Paul

1985

1

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Rassokhina AM

14

Pismak Art

1984

WCMS

Poltava

Ear

Coach P

MV Levchenko

15

Gennady Danyuk

1968

1

Zhitomir

Ear

Phoenix

Zhyvanyuk AI

16

Vladislav Kravchenko

1993

3

Amounts

Litovtsev EA

17

Kondratenko Roman

1986

1

Donets’k

Trubnikov

independently

18

Nazaruk Sergey

1992

1

Kharkiv

HUPS

Tkachuk OA

19

Piddubchenko Taras

1987

1

Kyiv

Bars

independently

 

 

Weight category 100 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Tereshchuk Maxim

1987

MS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Moiseev IM

2

Vladimir Nichyk

1992

CMS

Sevastopol

Spartacus

Triumph

Barskov AA

3

Litovtsev Eugene

1975

WCMS

Amounts

independently

4

Doroshenko Art

1991

CMS

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

5

Barskov Andrew

1991

MS

Sevastopol

Spartacus

Triumph

Independently

6

Podustov Alex

1982

CMS

Donets’k

Ear

RDYUSSH

Lyashko AV

7

Kalyazin Anton

1985

CMS

Kyiv

Falcon

Dzisyak V.

8

Maxim Merkulov

1983

CMS

Amounts

independently

9

Stetsyuk Vadim

1992

CMS

Ternopil

Ear

Flint

A. Pushkar

10

Tolbatov Andrew

1990

1

Kharkiv

independently

11

Kartyshkin Alexander

1980

CMS

Lugansk

Ear

Coach

SA Tokarev

12

Lazarenko Art

1987

1

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

13

John Pupchenko

1983

CMS

Amounts

independently

14

Pochukayev Art

1987

CMS

Crimea

Coach

Kostiuchenko C.

15

Hubiashvili Gela

1971

WCMS

Kharkiv

HNUMH

Petrenko VA

16

Andrew Yaroshenko

1987

CMS

Kharkiv

Ukraine

NTU “KPI”

Petrenko O.

17

Vadim Larin

1971

1

Donets’k

independently

18

Zhabokrytskyi Eugene

1980

1

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Rassokhina AM

19

Alexander Pavlov

1986

1

Lugansk

Ukraine

Metallurg

Demchuk AM

20

Bilokin Edward

1992

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

 

 

 

 

Weight category 100 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Title. Calc.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Ivakin Taras

1977

MLA

Kharkiv

independently

2

Barskov Andrew

1991

MS

Sevastopol

Spartacus

Triumph

independently

3

Tereshchuk Maxim

1987

MS

Dnipropetrovsk

Ukraine

Youth

Moiseev IM

4

Vladimir Nichyk

1992

CMS

Sevastopol

Spartacus

Triumph

Barskov AA

5

Kalyazin Anton

1985

CMS

Kyiv

Falcon

Dzisyak V.

6

Doroshenko Art

1991

CMS

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

7

Litovtsev Eugene

1975

WCMS

Amounts

independently

8

Dmitry Bondarenko

1987

1

Kyiv

Bars

independently

9

Pochukayev Art

1987

CMS

Crimea

Coach

Kostiuchenko C.

10

Maxim Merkulov

1983

CMS

Amounts

independently

11

Andrew Yaroshenko

1987

CMS

Kharkiv

Ukraine

NTU “KPI”

Petrenko O.

12

Alexander Pavlov

1986

1

Lugansk

Ukraine

Metallurg

Demchuk AM

13

John Pupchenko

1983

CMS

Amounts

independently

14

Lazarenko Art

1987

1

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

15

Vadim Larin

1971

1

Donets’k

independently

16

Stetsyuk Vadim

1992

CMS

Ternopil

Ear

Flint

A. Pushkar

17

Kartyshkin Alexander

1980

CMS

Lugansk

Ear

Coach

SA Tokarev

18

Tolbatov Andrew

1990

1

Kharkiv

independently

19

Bilokin Edward

1992

CMS

Kharkiv

HNUMH

Hubiashvili GG

20

Zhabokrytskyi Eugene

1980

1

Zhitomir

Spartacus

Olympia

Rassokhina AM

 

Weight 110 kg category of the left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Sergey Tokarev

1981

MLA

Lugansk

Ear

OKDYUSSH

Demchuk AM

2

Ovsiyenko Dmitry

1983

CMS

Amounts

Litovtsev EA

3

Dmitry Ionov

1989

CMS

Kyiv

Bars

independently

4

Caesar Sergey

1982

CMS

Donets’k

Ukraine

Illychivets

A. Balandin

5

Sergey Ivanov

1983

MLA

Crimea

Ear

Dormidor GA

6

Kokarcha Dmitry

1989

1

Vinnitsa

Ear

Atlanta

Torohtiy MV

 

Weight 110 kg category of the right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Sergey Tokarev

1981

MLA

Lugansk

Ear

OKDYUSSH

Demchuk AM

2

Ovsiyenko Dmitry

1983

CMS

Amounts

Litovtsev EA

3

Caesar Sergey

1982

CMS

Donets’k

Ukraine

Illychivets

A. Balandin

4

Kokarcha Dmitry

1989

1

Vinnitsa

Spike

Atlanta

Torohtiy MV

5

Dmitry Ionov

1989

CMS

Kyiv

Bars

independently

6

Sergey Ivanov

1983

MLA

Crimea

Ear

Dormidor GA

 

Weight category +110 kg left hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

Zvan.Rozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Mikhail Shevchenko

1977

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

2

Zarkua Lawrence

1977

MS

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

3

Victor Nechaev

1989

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

4

Nikolai Leonov

1969

MS

Kharkiv

independently

Weight category +110 kg right hand (men)

Place

Name and surname

(Athlete)

Year born.

ZvannRozr.

City, State

DSF

Sports club

Surname coach

1

Nikolai Leonov

1969

MS

Kharkiv

independently

2

Zarkua Lawrence

1977

MS

Poltava

Dynamo

Polt.-youth

Odintsev VD

3

Victor Nechaev

1989

CMS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko O.

4

Mikhail Shevchenko

1977

MS

Kharkiv

NTU “KPI”

Petrenko VA

 

 

Final report X XI Championship of Ukraine armsportu

12.03-14.03.201 4. m. Kharkiv

 

Place

 

Teams

Number of participants

Total participant.

Number of medals

Total medals

The amount of points

Evils.

Wed.

Br.

h

same

1

Kharkiv

34

9

43

14

9

12

35

309

2

Poltava

13

6

19

1

4

9

14

121

3

Lviv

9

2

11

2

5

7

76

4

Kyiv

10

1

11

3

1

1

5

60

5

Dnipropetrovsk

9

1

10

2

2

1

5

52

6

Exactly

4

1

5

1

3

2

6

52

7

Lugansk

5

5

4

4

46

8

Kiev

6

1

7

2

1

1

4

45

9

Crimea

2

2

4

3

1

4

42

10

Vinnitsa

2

2

4

1

1

2

31

11

Zhitomir

6

1

7

1

4

5

30

12

Donets’k

10

10

1

1

2

29

13

Amounts

9

9

2

1

3

21

14

Sevastopol

2

2

2

2

18

15

Nikolaev

1

1

2

1

1

2

16

16

Odessa

1

1

1

1

11

17

Ternopil

3

3

1

1

11

18

Cherkasy

1

1

1

19

Volyn

1

1

TOTAL

128

27

155

34

34

34

102

 

Click ►   vs.   ◄ Click

Прудник раскрывает Маргаринта [Ukrainian National Armwrestling Championship 2014]

Source: вован крутан

_________________________________________________________

Click ►  vs.  ◄ Click

Google Translate:

Armwrestling Championship : Margarint again proves his class .

March 13-15, held in Kharkov Ukraine arm-wrestling championship . Our city is represented in the competition armsporstmen number 1 in Odessa Peter Margarint representative armkluba “Sparta” . His participation was impossible without the support of b Charitable Foundation Eugene Hoffman and Youth Organization “Go for the Goal .”

On the first day of the competition participants fought on his left hand . Peter managed to adequately perform and take 4th place .
The second day proved to be the strongest Odessa armrestlerov much more successful . Peter Margarint skipped ahead a triumphant competition – Eugene Prudnikova , world champion , and became the silver medalist of Ukraine.

Were present at the tournament and the leader of ” Next to the Goal ” Vladimir Savran . After the development of the sport – one of the vectors of a public figure . He podcherpnul rewarding experience last tournament , and sells it directly to organize their own tournaments. Vladimir Savran also noted the high level of competition and congratulated Peter Margarinta with a decent performance.

” I am delighted rezultam . Armsporstmen Our number 1 Confirm that deserves its title . Ahead World Armwrestling Championships , to be held in Baku – sure , Peter, and there clearly manifest itself . ”

Source: Молодежная Организация “Вперед к Цели”

Evgeny Prudnik vs. Peter Margarint - Ukrainian Armwrestling Championship 2014 │ Print Screen by XSportNews.com
Evgeny Prudnik vs. Peter Margarint – Ukrainian Armwrestling Championship 2014 │ Print Screen by XSportNews.com
1. Evgeny Prudnik, 2. Peter Margarint, 3. Mger Musaelyan - 85 kg right hand podium - Ukrainian Armwrestling Championship 2014
1. Evgeny Prudnik, 2. Peter Margarint, 3. Mger Musaelyan – 85 kg right hand podium – Ukrainian Armwrestling Championship 2014
1. Evgeny Prudnik, 2. Peter Margarint - 85kg right hand podium - Ukrainian Armwrestling Championship 2014
1. Evgeny Prudnik, 2. Peter Margarint – 85kg right hand podium – Ukrainian Armwrestling Championship 2014
Peter Margarint, Evgeny Prudnik - Ukrainian Armwrestling Championship 2014
Peter Margarint, Evgeny Prudnik – Ukrainian Armwrestling Championship 2014

Click ►  vs.  ◄ Click

________________________________________________________________

 is a very strong armwrestler and young hope of Odessa, Ukraine. Last year at , Peter won the SENIOR MEN RIGHT 86KG category, and he took the 4th place in the SENIOR MEN RIGHT OPEN with a win over  (from 0:27 in the next video). See the ► RESULTS, VIDEO: Lion Cup – FitMax Challenge 2013 │22 – 23 June 2013, Lviv, Ukraine:

Петр Маргаринт (г.Одесса) Чемпион LION CUP FITMAX CHALLENGE-2013 кат.86кг [Peter Margarint (Odessa) Champion LION CUP FITMAX CHALLENGE-2013 – 86kg category, Open category matches]

Click to see all articles about #

Facebook Comments